Na hlavný obsah

Eurokomisia zavedie dodatočné clá na dovoz elektroáut z Číny. Proti návrhu nebol dostatok členských štátov

Podľa Bruselu ich Čína nedovolene subvencuje.

Eurokomisia zavedie dodatočné clá na dovoz elektroáut z Číny. Proti návrhu nebol dostatok členských štátov
Ilustračná snímka - budova Európskej komisie v Bruseli. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Európska komisia (EK) má zelenú k definitívnemu zavedeniu dodatočných ciel na dovoz elektromobilov z Číny. Proti návrhu zaviesť clá sa v piatok (4. 10.) nepostavila dostatočná väčšina členských štátov Európskej únie, uviedli diplomati. Výsledok rokovania EK následne zverejnila v tlačovej správe. Uviedla však, že bude s Čínou ďalej rokovať.

„Návrh Európskej komisie na zavedenie definitívnych vyrovnávacích ciel na dovoz batériových elektrických vozidiel (BEV) z Číny dnes získal potrebnú podporu členských štátov EÚ,“ uviedla komisia. Dodala, že EÚ a Čína ďalej pracujú na alternatívnom riešení sporu ohľadom dotovania výroby elektromobilov.

Čína podľa štátnych médií vyzvala Európsku úniu, aby zavedenie dodatočných ciel odložila, a zabránila tak eskalácii napätia vo vzájomnom obchode. Čínska obchodná komora Európsku úniu kritizovala za presadzovanie protekcionistických opatrení, uviedla agentúra Reuters.

Komisia sa rozhodla uvaliť dodatočné clá na dovoz elektromobilov z Číny, pretože Peking výrobca týchto áut podľa názoru Bruselu nedovolene subvencuje. Navrhované dodatočné clá vo výške až 35,3 percenta sú nad rámec štandardného dovozného cla na automobily, ktoré v EÚ predstavujú desať percent.

Téme nového cla na elektroautá z Číny sa v Správach venovala redaktorka Karolína Kučerová:

Slovensko hlasovalo proti

Podľa diplomatických zdrojov ČTK v piatok za dodatočné clá hlasovalo desať členských štátov EÚ, vrátane Francúzska a Talianska. Päť krajín bolo proti clám a to Nemecko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a Malta.

Dvanásť krajín sa hlasovania zdržalo. Na zablokovanie ciel by bolo potrebné, aby sa proti nim vyslovila kvalifikovaná väčšina 15 členov EÚ s 65-percentným podielom na počte obyvateľov.

Zväz nemeckého priemyslu BDI vyjadril nádej, že pokračujúce rokovania EÚ s Čínou odvrátia „eskaláciu obchodného konfliktu“. Ku konštruktívnym rokovaniam o riešení sporu vyzval aj nemecký zväz automobilového priemyslu VDA. „V obchodnej vojne sú len porazení,“ vyhlásila prezidentka VDA Hildegard Müllerová.

Nemecký automobilový koncern Volkswagen zopakoval, že považuje dodatočné clá za zlý prístup, ktorý by nezlepšil konkurencieschopnosť európskeho automobilového priemyslu. Upozornil, že je stále čas na dosiahnutie diplomatického riešenia sporu. Súčasťou koncernu je aj Škoda Auto.

Nemecký výrobca luxusných vozidiel Mercedes-Benz Európsku komisiu vyzval, aby zavedenie ciel odložila.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika