Inteligentné okuliare pre zrakovo znevýhodnených či spätné získavanie kovov zo smartfónov. Aj tieto nápady zaujali Technickú univerzitu v Košiciach (TUKE) pri oceňovaní najlepších bakalárskych a diplomových prác. Súťažili v kategóriách zdravotníctvo, priemysel a inteligentné mesto.
Porota ocenila napríklad prototyp inteligentných okuliarov, ktoré zostrojil v rámci diplomovej práce študent Richard Král. Inšpiroval ho k tomu brat jeho kamaráta, ktorý trpí zeleným zákalom.
„Medzi hlavné kľúčové výhody patrí napríklad čítanie textu pred nevidiacim, ale hlavne popis prostredia pred ním. Čiže ako ľudia vyzerajú, ako objekty vyzerajú, aký majú tvar, ako sú vzdialené od neho,“ opísal študent z Fakulty elektrotechniky a informatiky TUKE Richard Král.
Na oceňované nápady košických študentov sa v Správach :24 bola pozrieť redaktorka Miriam Palková:
“Ja to hodnotím veľmi pozitívne. Hlavne kvôli vlastnému nápadu, s ktorým študent prišiel a takému záujmu. Lebo celý čas sám rozmýšľal, ako môže vylepšiť celkový produkt,“ zhodnotil odborný asistent Patrik Jacko.
Inteligentné okuliare testovali v rehabilitačnom stredisku pre zrakovo postihnutých v Levoči. „Ja som si to tiež vyskúšal a vyzeralo to veľmi sľubne. Určite je to veľmi prospešné. Jednak pre dnešných mladých ľudí, že to, čo robia, nemá len potenciál nejakej záverečnej školskej práce a je to samozrejme prospešné aj pre nás, ako používateľov,“ uviedol pedagóg z Rehabilitačného strediska pre nevidiacich v Levoči Peter Nedorost.
Porota tiež ocenila diplomové práce o spätnom získavaní kovov zo smartfónov, mobilnej aplikácii na podporu udržateľnosti v móde či meracom systéme na vyhodnotenie starnutia fotovoltaických panelov.
„Dnes boli udelené ocenenia predovšetkým v oblasti záverečných prác s najlepším biznis potenciálom a najlepším priemyselným potenciálom,“ ozrejmil prorektor pre inovácie a technologický transfer TUKE Juraj Gazda.
Do súťaže TOP Študentská práca sa zapojili nielen košické univerzity, ale aj študenti zahraničných partnerských univerzít v Taliansku a Rakúsku.