K prelomovému rozsudku sa dopracovala súdna porota v Španielsku. Po prvý raz odškodnila ženu, ktorej bývalý partner celých 10 mesiacov bránil vidieť – nie ich spoločné deti – ale ich spoločného psa.
Keď ešte boli spolu ako pár, tak si pred štyrmi rokmi v Madride zaobstarali a spoločne sa starali o sibírskeho huskyho. Po rozchode sa ústne aj písomne dohodli na striedavej opatere – každé dva týždne si zvieratko mali striedať.
Navyše sa dohodli, že ak by to pre pracovné povinnosti nešlo, tak budú flexibilní a pomôžu si. Lenže začiatkom minulého roka sa muž, v ktorého živote sa objavila iná partnerka, bez konzultácie s tou bývalou, rozhodol vziať psa výlučne do vlastnej opatery a prerušiť striedavú starostlivosť, na ktorej boli dohodnutí.
Žena, ktorá sama nemá deti, bola k huskymu citovo naviazaná. To sa ukázalo aj v súdnej sieni, keď sa k nej pes radostne rozbehol. Zviera nemohla vidieť celých 10 mesiacov preto expartnera zažalovala a požadovala odškodné za morálnu ujmu.
Zaplatí súdne trovy a pokutu
Argumentovala, že 10 mesiacov je v živote Hemana (tak sa psík volá), veľmi dlhá doba. Jeho rasa sa dožíva len 10 až 15 rokov. Nechcela, aby sa niečo podobné stalo aj iným.
V priekopníckom rozhodnutí sa sudkyňa v Madride postavila na jej stranu. Hoci bol čip aj kúpna zmluva na chlpáča na meno muža, táto registrácia nakoniec vôbec nemala vplyv na konečnú dohodu, ktorú po rozchode uzavreli.
Sudkyňa obnovila striedavú starostlivosť. Muž sa o psa môže starať ďalej (mesiac on, mesiac expartnerka), ale za to, že porušil dohodu mu nariadila zaplatiť súdne trovy aj pokutu 600 eur.
Suma je symbolická, má len spolumajiteľke nahradiť čas ušlý na úradoch. Súdnictvo teda v prípade domáceho zvieraťa rozhodlo tak, akoby išlo o spoločné dieťa, pričom uprednostňuje záujem a blaho zvieraťa.
V tomto prípade sa bývalý pár odteraz bude deliť aj o náklady na kŕmenie, ošetrovanie, očkovanie a veterinárne návštevy zvieraťa, ak nedôjde k inej dohode.