Na hlavný obsah

Kam sa posunul Blízky východ za uplynulý rok? Smerom k mieru nie, hodnotia odborníci

Izrael, okrem vojny v Pásme Gazy, otvoril front aj na severe.

Kam sa posunul Blízky východ za uplynulý rok? Smerom k mieru nie, hodnotia odborníci
Ilustračná snímka - muž fotí zničenú budovu po leteckom útoku izraelskej armády na predmestí Dáhíja na juhu Bejrútu v Libanone. Foto: TASR/AP

Udalosti za uplynulý rok priviedli Blízky východ na pokraj veľkej regionálnej vojny. Izrael, okrem vojny v Pásme Gazy, otvoril front aj na severe, kde bojuje s libanonským hnutím Hizballáh.

Židovský štát pravidelne ostreľujú húsiovia z Jemenu, pričom hrozí, že do vojny sa zapojí aj Irán. Hoci svetoví lídri vyzývajú na mier, zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa situácia v regióne mala upokojiť.

Skoro 42-tisíc mŕtvych, z toho každé štvrté dieťa, takmer 100-tisíc zranených, dva milióny vnútorne vysídlených a 70 percent zničených budov. Tak vyzerá Pásmo Gazy rok po začiatku vojny. Izrael intenzívne bombarduje oblasť od prvého dňa vojny, pričom sa cieľ operácie odvtedy nezmenil – tým je úplné odstránenie Hamasu.

Vedúci palestínskych štúdií z Telavivskej univerzity Michale Milstein pre Rádiožurnál hovorí, že za rok Izrael nie je blízko k porážke Hamasu. Hnutie stále zostáva silným a prominentným hráčom v Pásme Gazy, voči ktorému neexistuje alternatíva. Ak sa Izrael stiahne z niektorej oblasti, Hamas ju opäť obsadí. Izrael má obmedzené možnosti, tvrdí Milstein – buď Gazu úplne ovládne a bude ju kontrolovať alebo sa bude musieť s Hamasom dohodnúť.

Mierová budúcnosť sa odďaľuje

Židovský štát však od siedmeho októbra nebojuje iba s militantmi v Pásme Gazy. K tým sa totiž ihneď pridali aj šiitskí radikáli z Libanonu, Jemenu a eskaluje aj konflikt s Iránom. Politický geograf Daniel Gurňák z Univerzity Komenského však hovorí, že žiadna strana si reálne veľkú regionálnu vojnu nepraje.

„Druhá vec je, že či majú situáciu tak pod kontrolou, aby dokázali vylúčiť samovoľný vývoj. Keď si zoberieme udalosti zo začiatku druhej svetovej vojny, tak ani Hitler nechcel 1. septembra 1939 rozpútať svetovú vojnu, chcel v úvodzovkách len časti Poľska,“ upozorňuje Gurňák.

Viacerí svetoví lídri v obave z rozšírenia konfliktu vyzývajú na mierové rokovania a opakujú, že jediným riešením je vznik palestínskeho štátu.

Michale Milstein však pripomína, že Izrael po siedmom októbri na takéto niečo nepristúpi. Otázna je tiež pripravenosť Palestínčanov, ktorí sú rozdelení a nemajú žiadne reálne vedenie.

Odborníci okrem toho upozorňujú, že izraelský postup v Pásme Gazy, ktorý podľa kritikov hraničí s vojnovými zločinmi a či dokonca genocídou, ešte viac radikalizuje mladú generáciu Palestínčanov, čím mierová budúcnosť pre Blízky východ ešte viac odďaľuje.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál