Na hlavný obsah

Vzájomné vydieranie a konflikty áno, rozpad vlády nie: Politológovia načrtli, čím prechádza koalícia a čo ju čaká

O aktuálnej situácii v koalícii hovorili Marián Sekerák a Juraj Marušiak.

Vzájomné vydieranie a konflikty áno, rozpad vlády nie: Politológovia načrtli, čím prechádza koalícia a čo ju čaká
Na snímke sprava predseda Robert Fico, Andrej Danko a Matúš Šutaj-Eštok. Foto: TASR/Martin Baumann

Hľadá sa nový minister zdravotníctva. Meno nástupcu Zuzany Dolinkovej stále nie je známe. Odchádzajúca šéfka rezortu minulý týždeň vyhlásila, že zdravotníctvo nie je premiérska téma.

Premiér uviedol, že si vie predstaviť na mieste ministra, minimálne dočasne, Tomáša Druckera. No čoraz viac sa v kuloároch skloňuje meno štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Kamila Šaška.

Vypočujte si celý rozhovor s politológmi Mariánom Sekerákom a Jurajom Marušiakom, ktorí zhodnotili aktuálnu politickú situáciu v relácii Slovenského rozhlasu Z prvej ruky:

Samotný odchod ministerky Dolinkovej premiér nekomentoval. No do vládnych problémov napokon vstúpil aj prezident Peter Pellegrini, ktorý kabinet aj premiéra ostro kritizoval. Aktuálnu politickú situáciu sme rozobrali s politológmi Mariánom Sekerákom z Pražskej školy Ambis a Jurajom Marušiakom zo Slovenskej akadémie vied (SAV).

„Momentálne by som skôr hovoril o akejsi vnútornej neistote či vnútornom pnutí v rámci koalície, o čom, mimochodom, otvorene hovoril aj pán prezident v rozhovore pre TA3. Teraz cez víkend pomenoval niektoré skutočnosti, ktoré sa pán premiér skôr snaží bagatelizovať,“ myslí si politológ Marián Sekerák z Pražskej školy Ambis.

„Mám na mysli tú situáciu v poslaneckom klube SNS, na ktorej samozrejme závisí podpora súčasnej vlády, ale aj vzťahy medzi Hlasom a SNS,“ dodáva.

Podľa politológa Juraja Marušiaka zo SAV aktuálne nikto nemá v úmysle koalíciu opustiť. „Druhá vec je, aké vzťahy panujú vo vnútri koalície. Zatiaľ by som to nejako nepreceňoval, v podstate neexistuje žiadna koalícia, v ktorej by vzťahy boli ideálne,“ hodnotí politológ.

Dodáva, že zatiaľ nikto z partnerov koalície nemá alternatívu a nemyslí si, že hrozí rozpad koalície. „Hrozí skôr vzájomné vydieranie, vzájomné konflikty, ale myslím si, že skôr ide o prerozdelenie vplyvu, prerozdelenie pozícií,“ domnieva sa Marušiak.

Kto narúša stabilitu vlády

Politológ Marián Sekerák súhlasí s premiérom v tom, že strana Smer je konsolidovaná a vnútorne koherentná. Za ich najväčší otras považuje odchod Petra Pellegriniho a vznik novej strany Hlas-SD.

Hlas podľa Sekeráka stále hľadá svoju identitu, ktorou by sa odlíšia od Smeru. Stranu SNS, ktorá je rôznorodá a mnohí jej členovia sa hlásia o miesto na „výslní“, považuje za najslabší článok. „SNS bola tým najväčším ‚troublemakerom‘ vo viacerých vládach,“ dodáva.

Juraj Marušiak predčasné voľby neočakáva a predpokladá, že by toho veľa ani nezmenili. Ak by sa predsa len konali a SNS by sa dostala do parlamentu, strana Smer by s nimi znova spolupracovala. „Niektoré Dankove požiadavky a vyjadrenia sa im páčiť nemusia, ale s kýmkoľvek iným by to mal Smer omnoho komplikovanejšie,“ tvrdí.

Odchod ministerky zdravotníctva

Marián Sekerák vyzdvihol postoj prezidenta Petra Pellegriniho k demisii ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej. „Zaujal veľmi konštruktívny prístup, že neodvolá, respektíve neprijme demisiu pani ministerky Dolinkovej, pokiaľ nebude nájdená náhrada,“ hovorí.

„Je to taká obdoba akéhosi konštruktívneho vyjadrenia nedôvery, ktoré poznáme z niektorých krajín, ako napríklad z Nemecka, kde nie je možné odvolať kancelára, pokiaľ nie je zároveň na toto miesto nominovaný niekto iný. Takže nehrozí potom rozpad vlády,“ podotýka Sekerák s tým, že prezident tak vytvára neformálny tlak, aby k nájdeniu nového ministra prišlo čo najskôr.

Marušiak tvrdí, že odchod Zuzany Dolinkovej nezohrá úlohu pri voľbe predsedu NR SR. „Predsa len kritizoval ju premiér, kritizoval ju Andrej Danko. Ja by som povedal, že samotná Zuzana Dolinková nielen, že sa sťažovala na nedostatok podpory premiéra, ale ona nemala ani veľkú podporu vo svojej vlastnej strane,“ hodnotí politológ.

Podotýka, že sme nikdy nepočuli predsedu Hlasu Matúša Šutaja Eštoka, aby sa jej zastával, alebo že by vystúpil s kritikou Petra Kotlára. „Z hlasu jediný, kto sa jej zastal, bol paradoxne jej vlastný kolega minister Tomáš Drucker,“ pripomína Marušiak.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko