Na hlavný obsah

Reforma z dielne rezortu zdravotníctva, ktorá rozdeľuje záchranárov, by mala odľahčiť tiesňovú linku

Počíta aj s novými typmi záchraniek bez lekárov.

Reforma z dielne rezortu zdravotníctva, ktorá rozdeľuje záchranárov, by mala odľahčiť tiesňovú linku
Ilustračná snímka záchranky. Foto: STVR

Záchranárske organizácie kritizujú pripravovanú reformu záchrannej zdravotnej služby. Naopak, pracovníci z krajských miest zmenu vítajú. Tá počíta aj s novými typmi záchranárskych ambulancií bez lekárov.

Pripravovaná reforma by mala podľa rezortu zdravotníctva odľahčiť tiesňovú linku, na ktorú volá ročne takmer milión ľudí.

„Dnes máme vyše 826-tisíc volaní na linku tiesňového volania a približne 250-tisíc hovorov z týchto volaní je takých, kde sa nevyšle posádka na výjazd,“ priblížil vedúci odboru zdravotnej starostlivosti Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Jozef Karaš.

„Máme tak vyťažené posádky, že sa nedokážu počas tých svojich dvanásť hodín služby zastaviť. Či už je to posádka lekárska alebo posádka bez lekára,“ uviedol riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) v Bratislave Slavomír Gruška.

Lekári špecialisti v záchrankách

Reforma počíta s tým, že v niektorých sanitkách by mali byť záchranári špecialisti. „Nehovoríme, že má nahradiť lekárov. Lekár má jasné postavenie v tomto systéme a stále bude súčasťou záchrannej zdravotnej služby. My tých lekárov ale potrebujeme využiť tam, kde ich treba,“ povedal riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby Košice Vladimír Hosa.

„Výkony, ktoré sa majú po novom delegovať zdravotníckemu záchranárovi, sú výkony, ktoré dnes nemôže vykonávať lekár, ktorý po škole pracuje na oddelení anestéziológie alebo ani sestra na anestéziológií, ktorá má 20-ročnú prax a lekára v rámci nemocnice,“ priblížil Ivan Majling zo Slovenskej spoločnosti urgentnej medicíny a medicíny katastrof.

Zatiaľ čo asociácia záchrannej zdravotnej služby pripravovanú reformu kritizuje, záchranári z Bratislavy a Košíc zmenu naopak vítajú.

„Tieto organizácie sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, takže oni z definície proti tejto reforme nič ani nemôžu mať. Stále sme jediná asociácia, ktoré nejaké záchranky združuje,“ uviedol prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby Matej Polák.

„Ak reforma nepríde, čakajú nás ďalšie výberové konanie na ďalšie šesťročné licenčné obdobie. Tento systém sa reálne nedá udržať,“ povedal Vladimír Hosa.

Zdravotníkom chýbala diskusia

Reforma sa momentálne nachádza v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní. Zástupcovia záchranárov zároveň kritizujú, že ministerstvo o zmenách nediskutovalo s odborníkmi.

„Časť toho zákona je napísaná aj dobre. Sú tam aj časti, s ktorými súhlasíme. Je tam ale aj dosť vecí, s ktorými nesúhlasíme a mali by sa ešte, keď je na to priestor, opraviť,“ povedala podpredsedníčka Základnej odborovej organizácie ZZS v Bratislave Zuzana Pukancová.

„Preto tu máme aj to medzirezortné pripomienkové konanie. Dáva priestor nielen partnerom z odbornej spoločnosti, ale aj iným ten návrh zlepšovať a prípadne odstraňovať nejaké chyby,“ dodal projektový manažér reformy ministerstva zdravotníctva Gaston Ivanov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko