Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v septembri medzimesačne vzrástli v priemere o 0,1 percenta. Bolo to menej ako v predošlých dvoch mesiacoch. Spotrebitelia platili v septembri o 2,6 percenta vyššie sumy ako pred rokom. Inflácia spomalila na úroveň zaznamenanú v júli.
Spolu za deväť mesiacov roka 2024 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 2,7 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Najzásadnejší vplyv na celkový medzimesačný rast cien tovarov a služieb v septembri mal rast cien v odboroch vzdelávanie a stravovania v odbore reštaurácie a hotely. Významný podiel na medzimesačnom raste cien malo tiež zdražovanie v odbore bývanie a energie o 0,3 percenta.
Obyvatelia si v porovnaní s augustom priplatili najmä za skutočné nájomné (2,6 percenta). Priplatili si tiež za údržbu a opravy obydlia, za vodné, stočné a zber odpadu, ale aj za imputované nájomné. Medzimesačne klesli len ceny pevných palív.
Inflácia v medziročnom porovnaní dosiahla v septembri úroveň rastu 2,6 percenta. Medziročne vyššie ceny boli v jedenástich z 12 odborov (výdavkových skupinách domácností). Rozsah nárastu bol od 0,8 percenta v odbore bývanie a energie do 10,9 percenta v odbore vzdelávanie. Lacnejšie ako pred rokom boli iba ceny v odbore doprava.
Najvýznamnejší vplyv na vývoj inflácie malo v septembri zvyšovanie cien vo vzdelávaní, ale najmä v odbore potraviny s nealko nápojmi o 3,1 percenta. Tempo rastu viac ako tri percentá mali obe hlavné skupiny tohto odboru.
Vyššie ceny aj pri potravinách
Spomedzi potravín vyššie ceny ako vlani malo osem z deviatich skupín tovarov. Najviac výsledok ovplyvnili najmä o štvrtinu medziročne drahšie oleje a tuky a mierne zdraženie do šesť percent zeleniny, ale aj chleba a obilnín, či mlieka, syrov a vajec. Lacnejšie ako minulý rok sa v septembri predávalo iba mäso (o 0,9 percenta), ktorého priemerné ceny klesli v tomto roku už druhýkrát.
V odbore bývanie s energiami, ktorý je najvýznamnejšou zložkou vo výdavkoch domácností, pretrváva medziročne len minimálne zvýšenie cien, aktuálne to v septembri bolo 0,8 percenta. V rámci jednotlivých zložiek tohto odboru bol rast cien skutočného nájomného, vodného a stočného, údržby a opráv obydlia mierne kompenzovaný medziročne nižšími cenami za imputované nájomné a pevné palivá.
Významný vplyv na infláciu mal pokles cien v doprave, a to predovšetkým pohonných látok. Tie boli v septembri medziročne lacnejšie o 13,5 percenta. Dokázali kompenzovať aj rast cien v ďalších zložkách odboru – dopravné služby (o 14,9 percenta) a dopravné prostriedky (1,4 percenta).