Na hlavný obsah

Obyvatelia rožňavskej bytovky majú po 18 rokoch prístup k vode z vodovodu, potrubia museli čistiť sami

Motivovali susedov k oprave strechy.

Obyvatelia rožňavskej bytovky majú po 18 rokoch prístup k vode z vodovodu, potrubia museli čistiť sami
Voda tečie z vodovodu. Foto: STVR

V jednej z rómskych bytoviek v Rožňave majú po 18 rokoch vodu z vodovodu. Obyvateľom ju vtedy vodárne zastavili pre dlh. Teraz si ho museli nielen splatiť, ale aj pomôcť pri obnove potrubí.

Obyvatelia, ktorí 18 rokov nemali prístup k tečúcej vode, sa z nového vodovodu tešia. Doteraz totižto museli po vodu chodiť s vozíkmi a bandaskami.

Téme pripojenej vody v Rožňave sa v relácii Správy z regiónov venovala redaktorka Martina Beshirová:

Príprava na opätovné zapojenie vody trvala dlho. Najprv bolo treba splatiť starý dlh vodárňam. Majiteľmi bytov sú samotní obyvatelia. Koordinovalo ich miestne komunitné centrum.

„Nastavili sme si mesačné platby. Peniaze sme si vyberali medzi sebou. Keď sme ich vyzbierali, išli sme zaplatiť dlh do vodárne na pokladňu. Potom prišli vodári a voda sa spustila,“ hovorí komunitná pracovníčka z Komunitného centra Rožňava Paulína Punáková.

„Podmienkou bola úhrada pohľadávok a splnenie technických podmienok pripojenia,“ píše sa v písomnom stanovisku agentúry Penelopa, ktorá je mediálny zástupca Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

Potrubia čistili obyvatelia

Problémom však boli zastarané šachty aj potrubia. Tie si museli vykopať a vyčistiť obyvatelia. Taktiež si obnovili aj spoločné priestory v bytovke. „Kopali sme vonku, prišli mi pomôcť synovia. Maľovali sme blok, všetko sme opravili. Lepšie to tu vyzerá, snažili sme sa,“ spomína obyvateľka bytového domu.

„Ja som veľmi rád, že voda už tečie a môže zabezpečovať čistotu pre túto komunitu. V týchto komunitách sa totiž môže rozširovať aj žltačka, takže ide o zdravie našich obyvateľov a samozrejme aj obyvateľov tejto komunity,“ vysvetľuje primátor mesta Rožňava Michal Domik.

Obnoviť svoje bývanie sa rozhodli aj ich susedia. Tí si plánujú opraviť strechu. „Oni sa motivujú navzájom. Začne jedna bytovka, pridá sa druhá, tretia. Keď jedny majú vodu, ďalší chcú strechu,“ objasňuje pracovníčka Punáková.

Najprv si však musia našetriť peniaze na materiál a po zime sa do strechy svojpomocne pustia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny