Slovenskí pekári vytvorili nový národný rekord. Upiekli najdlhšiu reťaz z chlebového pečiva. Na príprave sa podieľali pekárne z piatich miest aj študenti pekárskeho odboru z Nitry, kde chlebovú reťaz aj pospájali. Stalo sa tak pri príležitosti Svetového dňa chleba, ktorý si pripomíname 16. októbra.
Stovky ôk na rekordnú reťaz začali pekári piecť už minulý týždeň. Posledné vytiahli z pece práve v utorok (15. 10.), symbolicky spojili dva konce reťaze v celok. Profesionálom pomáhali aj prváci zo strednej školy.
„Vymiesili sme to, vyváľali aj spravili tvar, aby to bolo také pekné, aj sme to namaľovali,“ opísala študentka pekárskeho odboru SOŠ potravinárska v Nitre Laura.
Na najdlhšiu chlebovú reťaz sa bola pozrieť v Správach redaktorka STVR Jana Obrancová:
„Chcel som vyskúšať aj niečo nové, aby som mal aj niečo do toho života, a tak porozprávať aj ostatným a celkovo baví ma to,“ povedal študent rovnakej školy Marcel.
„Bolo to dosť náročné, aby to malo túto podobu. Áno, tvar môže pripomínať rožok, ale skutočne je to všetko vytvorené z chlebového cesta,“ ozrejmila manažérka pekárne v Nitre Zdenka Klimeková.
„Osvedčujem platnosť rekordu, je to najväčšia reťaz vytvorená z chlebov. Vlastne ten chlieb mal tvar oka a pospájalo sa to do jedného celku a dĺžka reťaze je 143 metrov a 67 cm. Na výrobu reťaze bolo použitých presne 454 kusov ôk z upečených chlebov,“ vyhlásil komisár Knihy slovenských rekordov Igor Svitok.
Slovensko má málo pekárov
Chlieb a pečivo pre nás na Slovensku každodenne vyrába asi 12 200 ľudí. Toľko ich pracuje v pekárenskom sektore, 1 500 zamestnancov však stále chýba.
„Robí sa večer, robí sa v noci, robí sa cez víkendy, a to mladí ľudia, to im nevonia. Možno to robí v tom prvom momente u mladých ľudí finančná stránka, alebo nielen peniaze, ale možnože aj pracovná doba,“ priblížila riaditeľka SOŠ potravinárskej v Nitre Katarína Čurillová.
„Pekári nám starnú a za chvíľu veľká časť odíde do dôchodku. Práve týmto sme chceli nejakým spôsobom upozorniť a vytvoriť puto a odovzdávať skúsenosti staršej generácie mladším,“ uviedol manažér pekárenskej divízie Penam Slovakia Marek Ondrejka.
Mladú generáciu sa pekárne snažia prilákať aj rastúcimi platmi. Tým stúpajú náklady na mzdy, a teda aj na celkovú výrobu.
„Práve preto, že osobné náklady rastú, kalkulačné vzorce spôsobia to, že odbytové ceny pekárov, cukrárov a cestovinárov budú rásť,“ upozornil riaditeľ Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský.
Ako sa na nich odrazí konsolidačný balíček, zástupcova sektora zatiaľ nepovedali.