Spojené štáty a Nemecko musia pokračovať v podpore Ukrajiny tak dlho, kým Ruskom napadnutá krajina nezvíťazí a nedosiahne spravodlivý a udržateľný mier. Na slávnostnej ceremónii v sídle nemeckých prezidentov v Berlíne to v piatok (18. 10.) povedal americký prezident Joe Biden.
Nemecký prezident Frank-Walter Steinemeier Bidenovi poďakoval za „vedúcu úlohu“ v pomoci Ukrajine. Aj za podporu priateľstva medzi USA a Nemeckom, ktoré má podľa neho existenčný význam.
„Nesmieme poľaviť, nesmieme prejaviť únavu,“ povedal Biden v prejave k podpore Ukrajiny, ktorá sa už tretí rok bráni ruskej invázii. „Musíme pokračovať, kým Ukrajina nezvíťazí a nedosiahne spravodlivý a udržateľný mier,“ dodal.
Podľa neho je spoločnou úlohou USA a Nemecka obrana slobody a demokracie. O tie sa v súčasnosti bojuje hlavne na Ukrajine, dodal.
Biden, ktorý v novembrových prezidentských voľbách v USA už nebude obhajovať mandát, je na rozlúčkovej návšteve v Nemecku.
Ukrajina a jej ďalšia podpora v obrane proti ruskej agresii bude jednou z hlavných tém popoludňajšieho rokovania s kancelárom Olafom Scholzem, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a britským premiérom Keirom Starmerom.
Biden dostal najvyššie nemecké štátne vyznamenanie
Pred politickou časťou programu šéfa Bieleho domu čakala ceremoniálna časť. Keď ho Steinmeier prijal s vojenskými poctami, udelil mu potom najvyššie nemecké štátne vyznamenanie – Veľkokríž Záslužného rádu Spolkovej republiky Nemecko.
Tejto pocty sa z amerických prezidentov dostalo len Georgeovi Bushovi staršiemu, ktorý bol v roku 1993 ocenený za zásluhy o znovuzjednotenie Nemecka.
Steinmeier, ktorý oproti protokolárnym zvyklostiam hovoril po anglicky, označil Bidena za „maják demokracie“ a poďakoval mu za „vedúcu úlohu“ v podpore Ukrajiny. Vojna, ktorú vyvolala Moskva inváziou z februára 2022, podľa neho ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi ukázala, že sa USA a Európa nenechajú rozdeliť.
Steinmeier vyzdvihol tiež zásluhy amerického prezidenta o rozvoj transatlantických vzťahov a vzťahov medzi USA a Nemeckom. Priateľstvo oboch krajín pritom označil za existenčné. Spojené štáty a Nemecko sú dvoma najväčšími darcami vojenskej pomoci Ukrajine.
Podľa tlačovej správy, ktorú zverejnil Biely dom, Steinmeier a Biden pri krátkom rokovaní pred ceremóniou hovorili o koordinácii podpory Ukrajiny, ale tiež boji proti antisemitizmu či snahe znížiť napätie na Blízkom východe a podporiť ochranu civilistov.