Na hlavný obsah

V. Orbán pri výročnej spomienke na povstanie z roku 1956 vyzval Maďarov k podobnému odporu voči Bruselu

Situáciu prirovnal k tej so Sovietskou armádou.

V. Orbán pri výročnej spomienke na povstanie z roku 1956 vyzval Maďarov k podobnému odporu voči Bruselu
Ilustračná snímka - maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/DUNA/MTI-Szilárd Koszticsák

Maďarský premiér Viktor Orbán v stredu (23. 10.) pri príležitosti 68. výročia protikomunistického povstania vyzval Maďarov, aby čelili Bruselu tak, ako v roku 1956 čelili Sovietskej armáde.

Stalo sa tak po tom, čo v prieskume verejnej mienky Orbánovu stranu Fidesz prvýkrát od roku 2010 predstihlo opozičné zoskupenie, ktorého míting má nasledovať po Orbánovom prejave.

Maďarské povstanie začalo 23. októbra 1956 v Budapešti demonštráciou 200-tisíc ľudí. Žiadali slobodné voľby, oslobodenie politických väzňov, odstránenie cenzúry či odchod Sovietskej armády, ktorá bola v krajine od konca druhej svetovej vojny.

Povstanie sa skončilo krviprelievaním. V noci na 4. novembra 1956 šestnásť divízií Sovietskej armády zaútočilo na maďarskú metropolu s využitím tankov i delostrelectva. Podľa dostupných údajov zomrelo najmenej 2 700 Maďarov a 722 sovietskych vojakov.

„Máme sa podvoliť cudzej veľmoci, tentoraz z Bruselu, alebo jej máme klásť odpor? To je vážne rozhodnutie, ktoré Maďarsko čaká. Navrhujem, aby naša odpoveď bola rovnako jasná a jednoznačná ako v roku 1956,“ vyhlásil Orbán pred tisíckami ľudí v jednom z budapeštianskych parkov. Agentúra AFP, ktorá ho citovala, označila premiérove slová za nový výpad proti Európskej únii.

Invázii by sa nebránili

Agentúra Reuters zase pripomenula silné väzby „nacionalistov Orbána“ na Rusko aj škandál, ktorý pred mesiacom vyvolal Orbánov spolupracovník a menovec Balázs Orbán. Kritizoval ukrajinský boj proti ruskej agresii a naznačil, že Maďarsko by sa sovietskej invázii nebránilo.

Orbán, ktorý v roku 1989 získal popularitu, keď žiadal odchod sovietskych vojsk, označil „dvojznačné“ slová svojho spolupracovníka za chybu. Líder maďarskej opozície ich odsúdil ako „zradu“.

Mediálne zdatný politický nováčik Péter Magyar (43), ktorý predtým spolupracoval s Orbánovou vládou, dokáže prilákať davy na mítingy svojej novej politickej strany Rešpekt a sloboda (TISZA). Obviňuje na nich vládu z korupcie a zneužívania propagandistickej mašinérie. Vláda obvinenia odmieta.

Frustrácia voličov

Magyar však podľa komentátorov úspešne využíva frustrácie voličov z Orbána, ktorý sa v posledných mesiacoch potýka s ekonomickými problémami.

Podľa prieskumu budapeštianskeho analytického strediska 21 Research Center, ktorého výsledky dnes zverejnil list Partizan, má TISZA podporu 42 percent voličov rozhodnutých ísť k voľbám. Fidesz zaostáva so 40 percentami.

Pri projekcii do celej populácie Fidesz stále vedie s podporou 29 percent voličov pred Magyarovou stranou s 26 percentami. Tenčiaci sa náskok vládnej strany ukázali dva predchádzajúce prieskumy, napísal Reuters.

Magyarova strana vie zúročiť široko rozšírený pocit zmaru, ktorý u mnohých Maďarov vyvolávajú ostatné opozičné strany. Tie nedokázali Orbánovi vytvoriť vážnejšie ťažkosti počas jeho 14 rokov trvajúcej vlády, poznamenal Reuters. Ďalšie parlamentné voľby sa v Maďarsku majú konať v roku 2026.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet