Na hlavný obsah

Robert Fico a Robert Kaliňák neuspeli s ústavnými sťažnosťami na postup sudcu v kauze Súmrak

Sťažnosti podali na Ústavný súd SR pred dvoma rokmi.

Robert Fico a Robert Kaliňák neuspeli s ústavnými sťažnosťami na postup sudcu v kauze Súmrak
Zľava Robert Kaliňák a Robert Fico. Foto: TASR/Martin Baumann

Ústavný súd (ÚS) SR odmietol ústavné sťažnosti premiéra Roberta Fica a ministra obrany Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD) v kauze Súmrak. Týkali sa postupu sudcu pre prípravné konanie.

Sťažovatelia namietali, že sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v auguste 2022 sám nerozhodol o ich podanom opravnom prostriedku. Predložil ho na vybavenie prokurátorovi vtedajšieho Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Vyplýva to z odôvodnenia rozhodnutia senátu ÚS z 19. septembra.

Obvinenia Fica a Kaliňáka

Fico a Kaliňák podali sťažnosť na ÚS v októbri 2022. Čelili obvineniu zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Rovnako tak aj zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

V priebehu trestného konania namietali nedostatočné poskytnutie informácií o obvinení a porušenie svojho práva na prístup k spisovému materiálu. Argumentovali pritom smernicou Európskej únie o práve na informácie v trestnom konaní.

Pred ÚS namietali Fico a Kaliňák porušenie svojho práva na účinný prostriedok nápravy, práva na spravodlivý proces, práva na obhajobu a práva na oboznámenie sa s povahou a dôvodom obvinenia.

Dožadovali sa príkazu pre sudcu pre prípravné konanie, aby sám o ich opravných prostriedkoch konal a rozhodol. Požadovali aj priznanie náhrady nemajetkovej ujmy vo výške po päťtisíc eur.

Zjavná neopodstatnenosť sťažnosti

O odmietnutí ústavnej sťažnosti z dôvodu zjavnej neopodstatnenosti rozhodol senát ÚS zložený z predsedu Roberta Šorla a sudcov Petra Straku a Martina Vernarského.

Ako súd skonštatoval vo zverejnenom odôvodnení, „namietaný postup a rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie, ktorým postúpil podania sťažovateľov dozorovému prokurátorovi na vybavenie, je súladný s účelom smernice a obsahom práva podľa čl. 47 charty, čo vylučuje porušenie práva sťažovateľov na spravodlivý proces a na účinný opravný prostriedok pred súdom“.

Sudca Straka pripojil odlišné stanovisko k výroku a odôvodneniu uznesenia. „Podľa môjho názoru sa mala vec prijať na ďalšie konanie a Ústavný súd sa mal obrátiť na Súdny dvor Európskej únie s prejudiciálnou otázkou,“ uviedol.

Otázne je podľa neho, či slovenská právna úprava obsiahnutá v Trestnom poriadku je v súlade s právom podozrivej alebo obvinenej osoby na poskytnutie informácií o obvinení v zmysle smernice EÚ a s právom na účinný prostriedok nápravy súdom podľa Charty základných práv EÚ.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v kauze Súmrak obvinil vtedajšieho opozičného poslanca Fica, Kaliňáka a ďalšie dve osoby v apríli 2022. Generálna prokuratúra SR napokon v novembri toho roku zrušila obvinenia pre zistené porušenia ustanovení Trestného poriadku a zákona.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko