Na hlavný obsah

Nový minister zdravotníctva nevie vylúčiť, že lekári do konca októbra podajú výpovede

Verí však, že svoje rozhodnutie prehodnotia.

Nový minister zdravotníctva nevie vylúčiť, že lekári do konca októbra podajú výpovede
Minister zdravotníctva Kamil Šaško. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) nevie vylúčiť, že lekári do konca októbra podajú výpovede. Je však s nimi pripravený naďalej rokovať a verí, že svoje rozhodnutie prehodnotia.

Minister to uviedol po piatkovom (25. 10.) rokovaní so zástupcami Lekárskeho odborového združenia s tým, že odborári naďalej trvajú na svojich podmienkach.

Vyše 2 500 lekárov tlačí na vládu svojimi výpoveďami. Odvrátiť ich môže len vtedy, ak začne plniť memorandum. V ňom si pred dvoma rokmi s vtedajšou vládou dohodli osem požiadaviek. Okrem iného aj rast platov lekárov a sestier. Šetrenie v štáte by sa však ich miezd dotklo.

„Ak by sa naozaj naplnila táto hrozba a 2 400 lekárov by odišlo z nemocníc, tak by to bol veľký problém. Záleží samozrejme od nemocnice k nemocnici, ale veľká časť slovenských nemocníc by nebola schopná zabezpečiť pohotovostné služby,“ vyjadril sa prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.

Minister trvá na kompromise, ktorý zdravotníkom ponúkol. Sestrám a záchranárom valorizáciu miezd ponechá, lekárom zníži z očakávaných desiatich percent na šesť. Pôvodný návrh konsolidácie rátal s trojpercentným rastom.

Dialógu ministra školstva s lekármi sa v Správach venovala redaktorka Veronika Čokinová:

Šaško hovorí o limite

„V tej otázke platov som narazil na limit. Tam už priestor nie je a pokiaľ je to jedna zo zásadných požiadaviek, ja túto info budem tlmočiť ďalej môjmu straníckemu šéfovi,“ vyjadril sa minister.

„Verím, že ten kompromis nakoniec nájdeme. A to v tých oblastiach, kde som takýto kompromis schopný nájsť,“ podotkol Šaško. Ponúka návrhy k trom zásadným podmienkam, na ktorých LOZ trvá.

Šaško tvrdí, že je pripravený hľadať 90 hlasov na prijatie ústavného zákona, ktorý by vylúčil akúkoľvek formu privatizácie štátnych nemocníc. Vyzval opozíciu, aby takýto zákon prípadne podporila.

Lekári odmietajú, aby sa v rámci šetrenia transformovali nemocnice na akciové spoločnosti.

„My tomuto návrhu absolútne nerozumieme, pretože dnes, keď sú nemocnice neziskové organizácie a keď z nich spravíme ziskové organizácie, teda obchodné spoločnosti, ktoré budú dosahovať zisk, tak to určite nebude stáť menej ako súčasnosť,“ vyhlásil predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Lekári plánujú podať hromadné výpovede na budúci týždeň v utorok, ak dovtedy nedospejú k dohode. Napríklad z Rooseveltovej nemocnice je odhodlaných odísť vyše 260 lekárov z 330.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko