Na hlavný obsah

Prechádza sa ľahšie na zimný alebo letný čas? Na zmenu sa vieme rýchlo adaptovať, hovorí spánkový vedec

Rozprávali sme sa aj o spánkovej hygiene.

Prechádza sa ľahšie na zimný alebo letný čas? Na zmenu sa vieme rýchlo adaptovať, hovorí spánkový vedec
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Posun času sa zaviedol za zámienkou ušetriť viac elektriny. V posledných rokoch však prináša tento dobre myslený zvyk viac problémov než osohu, najmä čo sa týka rôznych systémov. Myslí si to neurogenetik a spánkový vedec Tomáš Eichler, uviedol to v relácii Ranné správy.

Prechod na zimný čas je podľa vedca ľahšia. „Teraz sme sa vyspali o hodinu dlhšie. Keď máme o hodinu menej, tak nám to trochu viac uškodí, ale nerúcajte sa kvôli tomu. Vieme sa na to relatívne rýchlo adaptovať,“ povedal Eichler.

V Ranných správach sme sa rozprávali s neurogenetikom a spánkovým vedcom Tomášom Eichlerom:

Zmene času sa vieme prispôsobiť relatívne rýchlo. Podľa neurogenetika je to otázka niekoľkých dní. Iné je to napríklad pri cestovaní do iných časových pásiem, kedy sa posúvame o viac hodín.

„Hovorí sa, že je to jeden deň na každú jednu hodinu, o ktorú je to posunuté. Ale môže to byť aj dlhšie, pretože biologické hodiny ovplyvňujú viacero vecí, napríklad aj metabolizmus, trávenie, to môže trvať ešte dlhšie ako týždeň,“ priblížil Tomáš Eichler.

Pre deti môže byť posun času o čosi náročnejší. Ako spánkový vedec skonštatoval, spôsobuje to stres, ktorý môžu vnímať z „dospeláckeho sveta“, ktorý posun času sprevádza.

Spánková hygiena

Spánková hygiena je pojem, ktorý zastrešuje zásady, čo robiť a čo nerobiť, aby sme lepšie spali. Zahŕňajú zásady stravovania či pohybu. Spánkový vedec hovorí, že ak má človek pred spaním správne jedlo a správny pohyb, je to všeobecne dobré nielen pre spánok, ale aj pre celkové zdravie.

Pred spánkom by sme sa mali vyvarovať obrazovkám. Nie však len pre modré svetlo, upozornil Eichler. Prebrať nás môže aj obsah, ktorý sledujeme. Správnou spánkovou hygienou si vieme zariadiť aj emocionálne bezpečné prostredie, niekedy tmavá a dobre vyvetraná miestnosť totiž ku kvalitnému spánku stačiť nemusí.

„Nežijeme v prirodzenom prostredí a naše gény očakávajú signály, ktoré dostávali v tom prirodzenom prostredí,“ upozornil Eichler.

Aké sú teda predpoklady pre dobrý spánok? Podľa neurogenetika ide o to mať v poriadku svoje vnútorné prostredie, o ktoré dbáme aj počas dňa.

„Kedykoľvek si to upracete v hlave počas dňa, tak vám to pomôže na ten spánok. Príprava na spánok začína už cez deň. Keď robíte tie správne veci, potom ste dynamickí cez deň, vtedy, keď treba a viete ešte lepšie vypnúť a ešte hlbšie sa regenerovať večer,“ dodal Tomáš Eichler.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko