Podľa niektorých nemeckých denníkov Gruzínsko smeruje k autokracii. Píšu tiež, že víťaz volieb a doteraz vládnuca strana Gruzínsky sen stratila svoju demokratickú legitimitu.
Všímajú si aj to, že počas predvolebnej kampane Európsku úniu obviňovali z toho, že chcela podnietiť Gruzíncov k samovražednej gerilovej vojne proti veľkému Rusku a že tamojšia vláda sa demonštratívne odvracia od Západu, aby slúžila Moskve.
Výsledkom gruzínskych volieb sa v relácii Čítanie zo zahraničnej tlače venovala redaktorka Slovenského rozhlasu Jana Balková:
Mali to byť voľby, ktoré rozhodnú o budúcnosti. No teraz je budúcnosť otvorená viac ako kedykoľvek predtým, píše nemecký denník Suddeutsche Zeitung. Kým opozícia chcela rýchlejší vstup do Európskej únie, vládna strana ho zo všetkých síl sabotovala.
Hoci sa zatiaľ nevie, nakoľko boli voľby spravodlivé a slobodné, nič nespája Gruzíncov viac ako túžba patriť do Európy, konštatuje nemecký denník. Dodáva, že roky to ukazujú všetky prieskumy.
O to nepochopiteľnejší je podľa neho triumf vládnej strany Gruzínsky sen, ktorá ich ťahá hlbšie do autokracie. Podľa Suddeutsche Zeitung je tiež znepokojujúce, že to nedokážu zmeniť ani voľby.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) zas poznamenáva, že vzhľadom na náladu v krajine nie je vierohodné, že by vládna strana dokázala úprimne zmobilizovať toľko ľudí ako pri svojom prvom volebnom víťazstve pred 12 rokmi.
Týmito voľbami stratil Gruzínsky sen svoju predchádzajúcu demokratickú legitimitu, píše denník. Krajine hrozí podľa neho vnútorná konfrontácia s nepredvídateľnými následkami.
Jedna vec je však istá, tvrdí na záver FAZ – ak Gruzínsky sen zostane pri moci, krajina zíde z cesty kandidáta smerujúceho do Európy.
Do krajiny mieri Viktor Orbán
Do Gruzínska, už dva dni po spochybnenom víťazstve doterajšej vládnej strany, prichádza premiér Viktor Orbán z Maďarska. To je zároveň predsedajúcou krajinou Rady Európskej únie. Maďarskí vládni činitelia s nadšením vítali víťazstvo proruského režimu v Tbilisi.
Informácia o Orbánovej ceste prenikla najprv z gruzínskych vládnych kruhov. Večer ju potvrdili už aj v Budapešti s tým, že pôjdu aj ministri zahraničných vecí, hospodárstva aj financií. To je podľa prvých komentárov slušná vládna delegácia.
Reakcii maďarského premiéra na výsledky gruzínskych volieb sa v relácii Rádiožurnál venoval redaktor Slovenského rozhlasu Gregor Martin Papucsek:
V Tbilisi ešte ani nezverejnili výsledky volieb, respektíve vychádzali protichodné správy o víťazovi, premiér Orbán už na sociálnej sieti gratuloval kolegovi Iraklimu Kobachidzemu. Ďakoval aj gruzínskemu ľudu, ktorý vraj vedel, čo je pre neho najlepšie.
„Zbytočné boli pokusy o zasahovanie, Gruzínci dali jasne najavo, čo chcú. Patriotická vládna strana podporujúca rodiny vysoko vyhrala voľby, bravo, gratulujeme,“ vyjadril podporu aj šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó
Viacerí západní politici gruzínski režim odsúdili, dokonca aj Európska únia pozastavila prístupové rokovania s Tbilisi.
Maďarský premiér mal naposledy vážne problémy u spojencov s partizánskou cestou do Moskvy a Pekingu.