Čím viac ľudí, tým viac smetí. Čím viac smetí, tým viac kontajnerov. Problém, kam ich umiestniť, nastáva najmä pri bytovkách. Na jednej z bratislavských ulíc to vyriešili naozaj svojsky – smradľavé smetiaky z bytovky postavili rovno pod okná susedných rodinných domov. Ich obyvatelia už roky prosia o pomoc, no úrady pre ne údajne iné miesto nájsť nevedia.
Ulicu Líščie nivy v bratislavskom starom Ružinove lemujú po jednej strane výškové bytové domy a po druhej strane rodinné domy. V nich bývajú bežní ľudia alebo sídlia firmy. Cestu pred rodinnými domami, tak ako na mnohých uliciach v meste, lemujú kontajnery.
„Kontajnery, ktoré nie sú naše, ale sú asi sedem metrov od našich okien, spôsobujú okrem veľkého zápachu aj bordel po okolí. Vietor totiž smeti rozfúka do okolia, pretože kontajnery nie sú v žiadnej klietke. Sú voľne umiestnené, v podstate pohodené medzi autami na parkovacích miestach alebo aj v križovatke,“ sťažuje sa syn majiteľky domu na ul. Líščie nivy Filip Ondrík.
Stovka domácností
Kontajnery patria bytovému domu za parkoviskom, odpad tu produkuje 150 domácností.
„Žije sa nám tu fajn, zákazníci sem radi chodia. Je to veľmi krásne prostredie, ktoré je takým kúskom lesa v meste. Ale má to trošička väčší problém, ktorý je pred naším domom. Problém je viditeľný, je ho cítiť. Lietajú tu muchy, chodia tu zvieratá. V okolí je veľa neporiadku, ktorý spôsobujú otvorené kontajnery. Tie patria bytovému domu oproti nám,“ hovorí majiteľka domu na ul. Líščie nivy Viera Ondríková.
„Nie je normálne, že tam behajú potkany. Je ich tam totiž aj veľa zrazených na ceste. To znamená, že potkany tam musia už behať frekventovane. Zápach a to všetko je tu veľmi zlé,“ pokračuje Ondrík.
Zdraviu škodlivé
„Odpadom priťahovaný hmyz, hlodavce, vtáctvo môžu po kontakte s odpadmi roznášať choroboplodné zárodky do okolia. Najmä potkany pri následnom kontakte s potravinami a ich znečistením svojimi exkrementami. Potkany sú prenášačmi nákaz prenosných na ľudí, a to hlavne: črevných nákaz, viróz, bakteriálnych zoonóz či parazitóz,“ píše sa v písomnom stanovisku hovorkyne Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava Kataríny Nosálovej.
„Oslovili sme aj pani domovníčku, aj celý blok. Chceli sme sa dohodnúť, nikomu nechceme robiť problémy. Ide nám iba o to, aby sme sa dohodli a aby sa tu všetkým dobre žilo. Povedala však, že 30 rokov to tu bolo a 30 rokov to tu bude,“ tvrdí pani Viera.
„Tieto domy boli skolaudované a obyvatelia sa sem nasťahovali v roku 1986. Vtedy sa to riešilo na úrovni doby. To znamená, že k tomu sa postavili kontajnery na cestu a bolo vybavené,“ oponuje Miroslava Šavelová zo Spoločenstva vlastníkov bytov na Líščích nivách.
Stojiská, ktoré súčasne s výstavbou bytových domov postavili, neplnia svoju úlohu. Sú malé a vozidlá sa k nim dnes už nedostanú.
„Aktuálne sú kontajnery na ceste tretej triedy v správe mestskej časti Ružinov, ktoré sú síce nesprávne umiestnené. Alebo teda my vnímame, že sú nekomfortné, ale stále sú umiestnené tak, aby sa naša zvozová technika k nim dostala, a tým pádom môžeme vykonávať odvoz odpadu,“ uvádza hovorkyňa spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Zuzana Balková.
Tisícky ľudí
„Býva tu asi päť až sedemtisíc ľudí, čo je obrovské množstvo kontajnerov. Zároveň je to však veľmi stiesnené na ploche zhruba jedného futbalového ihriska, na ktoré by sa malo zmestiť aj nejaké pekné kontajnerové stojisko,“ objasňuje poslanec MČ Bratislava-Ružinov Michal Páleník.
Malo by sa, ale najväčším problémom je nájsť pre neho miesto. „Domček by sa tu niekde dal postaviť, znamenalo by to však menej parkovacích miest. To je nemysliteľné, pretože nám už teraz nestačia,“ vysvetľuje Šavelová.
Zdá sa, že z problému sa v priebehu rokov stala pingpongová loptička – či skôr horúci zemiak medzi mestom, mestskou časťou a správcom bytového domu.
„Kontajnery rieši správca, on je zodpovedný za kontajnerové stanovište. Ak treba nájsť nové miesto, správca to rieši s magistrátom, teda s mestom a nie s mestskou časťou,“ napísala v stanovisku hovorkyňa MČ Bratislava – Ružinov Adela Vavrušková.
Podľa hovorcu hlavného mesta Petra Bublu je „otázne kontajnerové stojisko umiestnené na ceste tretej triedy, čiže v správe mestskej časti Ružinov“. „Kompetencie mesta sú v tomto prípade značne oklieštené. Právomoc na umiestňovanie kontajnerových stojísk je prenesená na správcu,“ dodáva.
Paní Šavelová tvrdí, že situácia ich neteší. Údajne už tri roky pre ne rieši postavenie domčeka alebo postavenie zapustených kontajnerov.
Viacero podmienok na výstavbu
Miesto, na ktorom stoja kontajnery, musí byť ľahko prístupné nielen pre odvoz odpadu, ale aj pre hasičov a iné servisné vozidlá.
Poľa poslanca Páleníka hľadali so správcami iné vhodné miesta. Ukázalo sa však, že ak aj našli vhodné miesto, už na ňom niečo pod zemou bolo. Šavelová vysvetľuje, že musia byť zmapované všetky inžinierske siete na dotknutom území. Majú však veľa vlastníkov a je ťažké zistiť, čo sa kde presne nachádza. Podľa nej by sa problematika mala riešiť plošne so samosprávami.
„Mnohé stanovištia sa nachádzajú na hlavných dopravných ťahoch, a preto sa týmto problémom musí globálne zaoberať hlavné mesto. Toto je agenda magistrátu, my sme však pripravení byť súčinní pri riešení danej veci,“ vysvetľuje v písomnom stanovisku hovorkyňa Ružinova Vyvrušková.
„Evidujem aj záujem vybudovať polopodzemné kontajnery v tejto oblasti. Pri tom však musí prísť prísne posudzovanie toho, či sa v podzemí nenachádzajú telekomunikačnej siete. Bolo zistené, že v tomto okolí sa nachádzajú. Nie je preto odporúčané vybudovať polopodzemné kontajnery,“ objasňuje hovorkyňa OLO Balková.
Zatiaľ čo správca domu, ktorým je Spoločenstvo vlastníkov bytov, sa ocitol v začarovanom kruhu, kontajnery stále stoja pod oknami rodinných domov. Naďalej teda znepríjemňujú ich obyvateľom život.
„Oslovili sme už asi všetky kompetentné orgány. Od všadiaľ nám prišli zamietavé stanoviská alebo stanoviská typu – chápeme vás, urobíme s tým niečo. Doteraz sa však nič neurobilo. Stále nechápem, prečo sa to rieši všetko od stola. Nikto sa sem nepríde na to pozrieť, ste prví,“ tvrdí pani Viera.
Dotácie na kontajnery
Aby bol vlk sýty, ovca celá a kontajnery ideálne uložené, tento rébus zatiaľ všetci ponechali na pleciach správcu. Mesto pripomína, že na vybudovanie kontajnerových stojísk môžu bytové domy od roku 2022 čerpať dotácie.
Správcovia sa podľa hovorcu magistrátu môžu uchádzať na pridelenie finančných prostriedkov. Pani Šavelová tvrdí, že o dotáciách vie, a aj by o ne mali záujem. Problémom však podľa nej nie sú peniaze, ale priestor.
„V prípade, ak by sa správca rozhodol využiť na umiestnenie kontajnerového stojiska pozemok magistrátu, vieme byť nápomocní. Vieme takýto návrh spracovať, predložiť mestskému zastupiteľstvu na schválenie na prenájom, napríklad dlhodobý,“ dodáva Bubla.
„To by sme, samozrejme, privítali. Ideálne by bolo, ak by sme sa všetci stretli a našli, vytipovali, miesta,“ hovorí pani Šavelová.