Na hlavný obsah

S dokončením chaty mešká tesár skoro dva roky. Aj to, čo stihol urobiť, je však v katastrofálnom stave

Staviteľ oklamal viacero rodín.

S dokončením chaty mešká tesár skoro dva roky. Aj to, čo stihol urobiť, je však v katastrofálnom stave
Nedokončená chata. Foto: STVR

Nedostanete to, za čo zaplatíte. To už je taký slovenský folklór. Viaceré rodiny zverili svoje peniaze aj osudy tesárovi zo severu Slovenska. Zaplatili mu tisíce eur za postavenie svojich chát, no majstrovi tesárovi zjavne zmluvy, termíny či kvalita veľa nehovoria. Téme sa v relácii Občan za dverami venoval redaktor Miroslav Lupták.

V roku 2022 zhorela pani Vekterovej chata v rekreačnej oblasti Kováčová neďaleko Zvolena. Spolu s rodičmi, najmä s mamou, sa rozhodli, že si na jej mieste nechajú postaviť novú. Hľadali človeka, ktorý by im to urobil na kľúč.

Voľba vzhľadom na cenu a termín dokončenia, padla na firmu pána Ďuricu z Kysúc. Zareagovali na jeho internetovú ponuku a podpísali s ním zmluvu.

“Celková suma chaty bola vypočítaná na 35-tisíc eur. Tým, že v zmluve boli dohodnuté aj splátky počas stavby, tak mu bola vyplatená suma 32,5-tisíc eur. Na konci mu mal byť vyplatený rozdiel – ale skončili sme tak, ako sme skončili,“ uviedla poškodená majiteľka chaty Denisa Vekterová.

“Posledné peniaze sme mu dali v júli 2023 s tým, že stavbu dokončí do 10. augusta 2023. Podpísal, sľúbil, všetko v poriadku,“ povedala matka majiteľky chaty Emília Vekterová.

Množstvo nedostatkov

Chata vyzerá možno na prvý pohľad hotová, ale nie je. Okrem toho, že mala byť dokončená už pred vyše rokom, stále má množstvo nedostatkov.

“Pri vstupe do kúpeľne chýba prechod, obložky. Zostala tu iba parozábrana a je tu kopec ďalších nedostatkov. Ďalším problémom sú schody, ktoré zhotoviteľ robil na štvrtýkrát a aj tak ich neurobil správne. Sú urobené z mäkkého materiálu, väčšinou sú vytmelené, chýba zábradlie,“ opísala majiteľka chaty.

“Keďže cez strechu zateká, na komíne je počas dažďa vidieť vlhkosť. Boli sme nútení zavolať si klampiarov, ktorí zhodnotili stav strechy a povedali, že je úplne zle urobená a je možné, že navlhli aj strešné laty a celá izolácia,“ pokračovala.

“Už teraz nám začínajú vypadávať hrče z dreva, čiže máme chatu zvonku ako ementál. To je proste hrozné,“ posťažovala sa matka majiteľky chaty.

Opravy sa asi nedočkajú

Nedostatkov je na chate ešte oveľa viac. Najhoršie však je, že ani po vyše poldruha roku sa Vekterovci nápravy nedočkali. A asi sa ani nedočkajú.

“Priebežne od nás pýtal peniaze, ale nikdy nie na materiál. Vždy potreboval nové auto, opravu auta a proste na takéto veci. Veď od nás dostal už 32,5-tisíc eur,“ prezradila Emília Vekterová.

“Dohodli sme sa na sankcii 100 eur za každý deň omeškania stavby, čo som myslela, že ho bude motivovať k tomu, aby dokončil svoju prácu. S touto sumou súhlasil, papier podpísal, dokonca aj pred notárom,“ prezradila poškodená majiteľka chaty Denisa Vekterová.

“Dal si overiť papier, na ktorom je napísané, kedy mala byť skončená stavba, koľko nám je dlžný a koľko sme mu vyplatili. Nemal s tým problém, len pre neho je to zdrap papiera. Všetko je preňho zdrap papiera,“ vyhlásila matka majiteľky chaty.

“Pristupuje k tomu ako pristupuje. Je mu to úplne jedno, smeje sa, že nemá peniaze a bude robiť tak, ako jemu vyhovuje,“ uviedla majiteľka chaty.

Stále rovnaké výhovorky

Nekvalitu vidieť aj voľným okom. Vekterovci však nie sú jediní, kto na čudné praktiky staviteľa dopláca. Výhovorky sú vždy rovnaké.

“Výhovorky typu utiekol mi býk, bol som na inej stavbe, pokazilo sa mi auto, nemám auto z požičovne. V takomto štádiu ako my majú stavbu minimálne ďalší šiesti ľudia, s ktorými momentálne komunikujeme,“ informovala Denisa Vekterová.

“Mal nám postaviť záhradnú chatku s garážou. Stavba mala byť začatá v januári/februári 2022 a ukončená do leta 2022,“ pridala sa ďalšia poškodená z Michaloviec Erika Vargová.

Podobne ako sa správa pán podnikateľ k svojim zákazníkom, sa správal aj k televíznemu štábu. Keď dostal možnosť obhájiť svoj postoj pred kamerou, popol si na hlavu nesypal a vyjadriť sa odmietol. “Nemám záujem s vami debatovať. To je medzi mnou a nimi. Už mi viac nevolajte,“ povedal do telefónu zhotoviteľ Tomáš Ďurica.

Zmluvy podpisuje ako fyzická osoba bez registrácie

“Máme advokáta, ktorý mu tiež napísal výzvu a nereagoval na ňu. Tak sme podali na neho trestné oznámenie. Po troch mesiacoch nám prišlo, že aj napriek tomu, že nie sme v tom sami, že nás je viac, tak že toto nespĺňa trestný čin ani podvod,“ ozrejmila Emília Vekterová.

“Konanie zhotoviteľa vykazuje známky trestného činu podvodu. Avšak, na naplnenie subjektívnej stránky podvodu sa vyžaduje preukázať, že v čase uzatvárania zmlúv o dielo zhotoviteľ vedel, že to nedodrží, teda že to nebude správne a včas. A teda, že uvádza druhú stranu do omylu a chce sa na jej úkor obohatiť,“ vysvetlil nezávislý advokát Peter Múkera ml.

“Nebol schopný za takmer tri roky postaviť chatku. Pán Ďurica len sľubuje, sľuby nedodrží, jeho práca je nekvalitná a ešte používa aj nekvalitný materiál,“ konštatovala Vargová.

“Kvôli nemu sem nemôžeme prísť už dlhé leto. Pre mňa je to veľa, neviem, či tu ešte o rok budem,“ povedala matka majiteľky chaty Emília Vekterová.

Navyše, na stránke a v oficiálnom styku zhotoviteľ vystupuje ako konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným, ale zmluvy podpisuje ako fyzická osoba bez registrácie a identifikačného čísla.

“Mne predložené zmluvy o dielo sú uzatvorené zhotoviteľom, za ktorého vystupuje fyzická osoba – nepodnikateľ. To znamená, že v takomto prípade, ak zhotoviteľ takto postupuje opakovane, môže sa dopúšťať trestného činu neoprávneného podnikania. Vystupuje tu bez akéhokoľvek oprávnenia na vykonávanie tejto činnosti,“ ozrejmil Múkera ml.

Právnik radí podať trestné oznámenie

Čo odporúča právnik? V prvom rade získať referencie o spoľahlivosti zhotoviteľa, kvalite vykonanej práce a dodržiavaní termínov od osôb, ktorým už vykonal obdobné dielo.

Trvať na uzatvorení zmluvy v písomnej forme, pričom si dať pozor na to, či ju zhotoviteľ uzatvára ako živnostník alebo právnická osoba so živnostenským oprávnením, alebo len ako občan – nepodnikateľ  bez príslušného živnostenského oprávnenia.

Ak sa dá so zhotoviteľom dohodnúť, cenu za dielo mu platiť po častiach a nevyplácať ju bez riadneho príjmového dokladu. V zmluve je potrebné myslieť aj na sankcie, najmä pri nedodržaní termínu dodania diela a pri jeho nedostatkoch. A ak to už zájde tak ďaleko ako v tomto prípade?

“Poškodeným odporúčam, aby podali buď hromadné trestné oznámenie – teda aby sa spojili a podali jedno trestné oznámenie. Alebo aby každý podal trestné oznámenie samostatne, ale v rámci neho uviedli, že majú vedomosť, že na iných zložkách polície prebieha takéto konanie voči tejto osobe. Trestné oznámenie môžu poškodení smerovať tak k trestnému činu podvodu, ako aj neoprávneného podnikania,“ poradil na záver nezávislý advokát Peter Múkera ml.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko