Riaditeľka Úradu na ochranu oznamovateľov bude čeliť trestnému oznámeniu za zneužitie právomocí. Vyhlásil to podpredseda vlády Robert Kaliňák (Smer-SD). Reagoval tak na 90-tisícovú pokutu pre rezort vnútra.
Ministerstvo ju dostalo za postavenie vyšetrovateľov, tzv. čurillovcov mimo služby. Úrad na ochranu oznamovateľov sa vyjadril, že zastrašovanie trestnými oznámeniami do demokratickej krajiny nepatrí.
Úrad na ochranu oznamovateľov dal ministerstvu vnútra pokutu 90-tisíc eur ešte koncom júna tohto roka.
Urobil tak po tom, ako ministerstvo postavilo mimo služby skupinu vyšetrovateľov niekdajšej Národnej kriminálnej agentúry, mediálne známu aj ako čurillovci. V tom čase mali status chránených oznamovateľov.
Téme sa v Správach venoval redaktor Radoslav Šebo:
Zastrašovanie trestnými oznámeniami
„Pred vydaním personálnych rozkazov sa malo predtým obrátiť na Úrad pre ochranu oznamovateľov,“ povedala Mária Hunková z odboru prevencie a komunikácie Úradu na ochranu oznamovateľov.
No ministerstvo tak neurobilo. Proti rozhodnutiu o porušení zákona sa neskôr odvolalo. „Pani šéfka úradu zneužila svoju právomoc a na ňu tiež bude smerovať trestné oznámenie, pretože evidentne, čo súd konštatoval, podvodne im dala status, ktorý nemali mať,“ uviedol minister obrany Robert Kaliňák.
„Zastrašovanie trestnými oznámeniami za výkon právomocí nezávislého úradu nepatrí do demokratického štátu,“ reagovala Mária Hunková.
„To je maximálny zásah do nezávislosti inštitúcií, aký si len dokážem predstaviť. Vysiela to signál, že buď budete rozhodovať tak, ako sa nám páči alebo keď nie, keď si dovolíte uprednostniť zákon pred našimi záujmami a rozhodnete nezávisle, tak budete stíhaní a budete prenasledovaní,“ uviedol právny zástupca policajtov Peter Kubina.
Ochranu udelila prokuratúra
Úrad na ochranu oznamovateľov pritom poukazuje na to, že ochranu policajtom nevydal úrad samotný, ale prokuratúra. Stalo sa tak pred rokom, keď im ju udelil niekdajší Úrad špeciálnej prokuratúry. S odôvodnením, že vystupovali ako svedkovia vo viacerých kauzách organizovaného zločinu.
Minister vnútra naďalej trvá na tom, že ich postavením mimo služby aj bez predchádzajúceho súhlasu úradu zákon neporušil.
„A tak ako som to signalizoval hneď na začiatku, ideme v tomto prípade na súd,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).
Podľa Úradu na ochranu oznamovateľov, keďže ide o druhostupňové rozhodnutie, ktoré je právoplatné, ministerstvo vnútra musí pokutu zaplatiť do 15 dní od doručenia rozhodnutia. A to aj v prípade, že sa mieni obrátiť na správny súd.
Minister vnútra je okrem toho presvedčený aj o tom, že tzv. čurillovci mali status chránených oznamovateľov nezákonne.