Tlmenie bolesti pri kolonoskopii by mohli po novom hradiť poisťovne. V mnohých štátoch Európy je to štandard. Na Slovensku to zatiaľ tak nie je. Pomohlo by to najmä pacientom s ochoreniami, pri ktorých musia kolonoskopiu podstupovať niekoľkokrát ročne.
Veronika Ivančíková má pätnásť rokov Crohnovu chorobu. Kolonoskopiu musí podstupovať pravidelne.
„Je to bolestivé preto, že to naše črevo je zapálené. Ide o celoživotné chronické autoimunitné ochorenie. Pre toto je analgosedácia podstatná,“ vysvetlila predsedníčka pacientskeho združenia Slovak Crohn Club Veronika Ivančíková.
„My voláme analgosedáciu, že veselé injekcie. Uvedú pacienta do takého relaxovaného stavu, sú tam silné lieky od bolesti, ktoré ho utlmia,“ priblížil prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti Tibor Hlavatý.
Preplácaniu analgosedácie pri kolonoskopii sa v Aktuálne :24 venovala redaktorka Natália Dvoranová:
Účasť anestéziológa
Lekári dlhodobo žiadajú, aby tlmenie bolesti pri kolonoskopii hradili poisťovne. Podľa prezidenta Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti tomu od 1. novembra nebude nič brániť.
Tento úkon doteraz preplácali iba za účasti anestéziológa. „Ministerstvo tento výkon zaradilo ako procedúru pre akéhokoľvek špecialistu. Poisťovne posledné roky argumentovali tým, že tento výkon patrí do kompetencie anestéziológa, hoci to tak nikdy nebolo. Tento argument už sme teraz prekonali,“ dodal Hlavatý.
„Celý proces kolonoskopie nám uľahčí. Nemusíme sa báť. Oni sa tak boja, že to odkladajú. To črevo sa môže zhoršiť, môže sa zdravotný stav skomplikovať a potom sú tie následky oveľa väčšie,“ povedala Veronika Ivančíková.
Poisťovne sa tým zatiaľ nezaoberajú
Analgosedáciu si vyberie viac ako 80 percent pacientov, ktorí kolonoskopiu podstúpia. Poisťovne sa verziou, že by tento úkon robil gastroenterológ so sestrou, zatiaľ nezaoberajú.
„Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) hradí endoskopické výkony v celkovej anestézii. Po zaradení analgosedácie gastroenterológom do zdravotných výkonov bude zrejme predmetom rokovaní aj úhrada tohto výkonu z verejného zdravotného poistenia,“ uviedla hovorkyňa VšZP Marianna Bublavá.
„V prípade, že sa takýto výkon zaradí do katalógu zdravotných výkonov, budeme sa jeho zazmluvnením s jednotlivými poskytovateľmi zaoberať,“ povedal hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský.
Slovenská gastroenterologická spoločnosť chce o preplácaní tohto úkonu diskutovať s poisťovňami.