Na hlavný obsah

Kontaminovaná voda stále trápi ľudí z niektorých oblastí, ktoré pred rokom zasiahlo zemetrasenie

Na pitie musia používať balenú vodu.

Kontaminovaná voda stále trápi ľudí z niektorých oblastí, ktoré pred rokom zasiahlo zemetrasenie
Ilustračná snímka vodovodného kohútika. Foto: STVR

Zlá kvalita vody stále trápi niektorých obyvateľov oblasti, ktoré pred rokom postihlo zemetrasenie. Väčšina obcí totiž nemá verejný vodovod, miestni využívajú vlastné studne. Na pitie si nosia balenú vodu.

V obci Rohožník žije zhruba 40 obyvateľov. Do zemetrasenia občania mali kvalitu vody v studni v poriadku. Po zemetrasení sa im kvalita zhoršila- zmenila farbu a začala zapáchať. Odbery z pred pár týždňov potvrdili zvýšené hodnoty minerálov.

„Hodnoty nám vyšli katastrofálne. Napríklad, hodnota mangánu by mala byť 50, nám vyšla 1 540. Pri železe je norma 0,2. Nám vyšlo 10,4. Tá voda je červená, nezmizne to ani keď sa prevarí,“ sťažuje sa starostka obce Rohožník Jana Paľová.

Zemetrasením sa zmenila sa aj výška vody v studniach. Kým niekomu hladina klesla, iným sa zasa rapídne zvýšila.

Zlej kvalite vody sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Lucia Benetínová:

„Ak bol poškodený dom a bola poškodená cesta, nejaké zmeny sa museli udiať aj v tých plytkých podpovrchových vrstvách. V nich sa väčšinou nachádzajú pre obce zdroje pitnej vody. Došlo tam k tomu, že sa zmenili úrovne podzemnej vody. Preto je to zakalené a znečistené,“ hovorí riaditeľ Ústavu vied o Zemi SA Ján Madaras.

Neevidujú problémy

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Humennom pravidelne vykonáva odbery vzoriek vody. Prvé dni po zemetrasení odporučili vodu nepiť. V súčasnosti už neevidujú problémy v kvalite vody.

„Vtedy starostovia využívali možnosť, že objednávali cisterny s pitnou vodou. Takto sa to vtedy zabezpečovalo, dnes však už vidíme, že sa situácia nejako zastabilizovala. Voda už je vyhovujúca,“ vysvetľuje koordinátorka pomoci pre obce postihnuté zemetrasením Lucia Sukeľová.

Konzumácia vody, ktorá má viditeľne zmenenú farbu, môže užívateľom spôsobiť zdravotné problémy. „Môže spôsobovať rôzne problémy tráviaceho traktu v zmysle vracania, hnačky, zvýšenej telesnej teploty a diskomfortu. Stáva sa to u dospelej a hlavne detskej populácie,“ objasňuje primárka pediatrického oddelenia michalovskej nemocnice Dana Jurečková.

Ak občania evidujú problém so zmenou farby alebo kvality vody, mali by kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny