V nemocniciach sa stupňuje agresivita a fyzické útoky na zdravotnícky personál. Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline len uplynulý víkend riešili dva vážne ataky. Od začiatku roka ich bolo v tunajšej nemocnici bezmála 190. Pracovníci sa obávajú o svoju bezpečnosť.
Zatiaľ posledný incident v žilinskej nemocnici sa stal v nedeľu (27. 10.) v skorých ranných hodinách. Asi 35-ročná hospitalizovaná pacientka na úrazovej chirurgii bola agresívna a napadla zdravotnú sestru.
Pacientka bola opitá a do nemocnice prišla s krvácaním do mozgu. Lekári ju preto hospitalizovali.
„Vytiahla mobilný telefón a natáčala si personál na Jednotke intenzívnej starostlivosti a natáčala si iných pacientov. Na to ju personál vyzval, že toto proste nie je vhodné a nemá to robiť. Sestričku, ktorá ju na to upozornila, udrela do tváre,“ priblížila vedúca sestra oddelenia úrazovej chirurgie Silvia Haščíková.
Zdravotnej sestre rozbila okuliare a spôsobila ranu v oblasti obočia s masívnym krvácaním. „Má pomliaždeniny nosa a celé očné okolie má veľmi bolestivé, takže momentálne je sestrička na PN,“ dodala Haščíková.
Agresívnym pacientom v nemocniciach sa v Správach venoval redaktor Erik Vrábel:
S agresivitou sa stretávajú denne
Pohryznutie, kopnutie, pľuvance či vyhrážanie. S agresívnymi pacientmi sa stretávajú denne. V nemocnici posilnili vlastnú ochranu.
„Minulý víkend tu prišiel jeden s rozťatou rukou, no bol vulgárny. Nadával lekárom a rôzne veci. Zväčša sú pod vplyvom alkoholu alebo drog,“ vysvetlil vedúci vlastnej ochrany Martin Leško.
„Začína sa to kopiť a je to čím ďalej tým viac. Ľudia ostávajú viac-menej beztrestne, napriek tomu, že máme nejaký štatút chránenej osoby,“ povedal riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Juraj Kacian.
„Útok na zdravotníckeho pracovníka odporúčame riešiť v rámci trestného, resp. priestupkového konania. Od roku 2017 majú zdravotnícki pracovníci pri výkone povolania postavenie chránenej osoby. Za takéto konanie hrozí sprísnený trest, resp. postih,“ priblížil hovorca ministerstva zdravotníctva Andrej Wallner.
Boja sa podať trestné oznámenie
Polícia v Žilinskom kraji neeviduje oznámenia útokov v zdravotníckych zariadeniach. Pracovníci sa boja podať trestné oznámenia. „Ona má obavu, že ak by vypovedala, čo sa stalo, tak ešte, že táto pacientka si ju možno nájde,“ uviedla vedúca sestra Silvia Haščíková.
Zdravotníci opätovne volajú po zriadení takzvaných záchytiek pre pacientov pod vplyvom alkoholu. Na Slovensku skončili pred dvadsiatimi rokmi. Napríklad v Česku fungujú dodnes.