Na hlavný obsah

Koalíciu pri hlasovaní zachránil poslanec Blcháč, chýbali hlasy huliakovcov. Tí žiadajú ministerstvo

Tvrdia, že im bol prisľúbený rezort životného prostredia.

Koalíciu pri hlasovaní zachránil poslanec Blcháč, chýbali hlasy huliakovcov. Tí žiadajú ministerstvo
Poslanec Rudolf Huliak. Foto: STVR

Parlament v stredu (30. 10.) opäť hlasoval. Poslanci schválili niekoľko zákonov. Vo funkciách tiež zostávajú ministri Martina Šimkovičová (nom. SNS) a Boris Susko (Smer-SD).

Na rokovanie Národnej rady (NR) SR prišiel aj poslanec Hlasu-SD Ján Blcháč, ktorý má dlhodobo zdravotné problémy a v utorok (29. 10.) chýbal. Dostavili sa aj poslanci okolo Rudolfa Huliaka, pri odvolávaní ministrov nehlasovali.

Poslanec Hlasu Ján Blcháč vošiel do sály v rúšku a zúčastnil sa na celom rokovaní. Koalícia tak mohla s tesnou väčšinou 76 poslancov otvoriť hlasovanie.

„Je dôležité, aby to bolo viac ako 76 poslancov. Takéto fungovanie by bolo veľmi náročné, určite to nie je zmyslom koalície, aby závisela od jedného poslanca,“ povedal poslanec Ján Ferenčák (Hlas-SD).

„Som veľmi zvedavý, ako sa to dlhodobo vyrieši. Pretože so 76 poslancami sa nedá vládnuť,“ reagoval aj predseda opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

Stredajšiemu hlasovaniu v parlamente sa v Správach venovala redaktorka Karolína Janičíková:

Poslanci okolo Huliaka zo sály odišli

Poslanci Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík, ktorí vystúpili z klubu SNS, boli pri hlasovaní v sále. Hlasovali len o schválenom školskom balíku zákonov, aby podporili zavedenie informovaného súhlasu rodičov. Pri odvolávaní ministrov zo sály odišli.

„Hlasovalo sa o novele školského zákona a pri takomto dôležitom zákone tak tieto hodnotové otázky idú nad nejaké politické trenice v rámci poslaneckého klubu SNS s nami,“ povedal Pavel Ľupták.

„Poslanci okolo Huliaka, keď im to vyhovuje prídu do sály, zahlasujú a keď im to nevyhovuje, tak odídu. Znepríjemňujú život všetkým poslancom,“ uviedol poslanec Igor Janckulík (KDH).

Poslanci okolo Rudolfa Huliaka chcú, aby ich koalícia brala vážne. Požadujú jedno ministerstvo. V hre je podľa nich podpísanie memoranda, poprípade otvorenie koaličnej zmluvy.

„Máme záujem o jeden ministerský post tak, ako nám to bolo sľúbené. Bol nám sľúbený rezort životného prostredia, nebolo to dodržané zo strany pána Danka,“ vysvetlil Ľupták.

„Nikto ani len náznakom nemieni na takúto hru nabehnúť. Sú veci, ktoré človek musí odkomunikovať, ale sú veci, kedy s človekom, ktorý nevie čo chce, sa komunikovať nedá,“ reagoval šéf národniarov Andrej Danko.

Premiér o nasadení tajných služieb

Premiér Robert Fico (Smer-SD) hovoril o tom, že títo poslanci nemali žiadnu požiadavku na rezort a nechceli teplé miesta. O tom, že si predsa len nárokujú rezort, sa dozvedel počas tlačovej besedy.

„Toto počujem prvýkrát od vás. A my teraz povieme, že nedáme a tak čo bude teraz? A oni povedia, že nebudú teraz podporovať? Majú oficiálne vyhlásenie, kde povedali, že nechcú nič, chcú spolupracovať a my chceme vytvoriť solídnu politickú platformu, ktorá takúto spoluprácu umožní,“ povedal Fico.

„Kupčí sa tu s hlasmi ako na tureckom trhu. Táto vládna koalícia v podstate závisí od huliakovcov. Budú si jednoducho pýtať to, čo oni chcú, budú si určite pýtať nejaké funkcie alebo to budú nejaké kšefty,“ uviedol predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko Michal Šipoš.

„Ak začnú chodiť informácie o kupčení, nasadím všetky spravodajské služby. Opakujem! Nasadím všetky spravodajské služby,“ povedal Fico.

„Pán premiér nemôže úkolovať tajnú službu. To nie je v jeho kompetencii. Tajná služba koná nezávisle a rieši bezpečnosť štátu,“ povedala poslanec KDH František Majerský. Poslanci sa po sviatkoch opäť zídu v pondelok (4. 11.). Prvé hlasovania by mali mať v utorok (5. 11.).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko