Ochridské jazero, ktoré sa rozprestiera na hraniciach Severné Macedónsko a Albánsko, ohrozuje znečistenie, nadmerný rybolov i zväčšujúca sa zástavba. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na expertov a Organizáciu OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO), na ktorej zozname svetového dedičstva je jedno z najstarších jazier v Európe zapísané.
Ochridské jazero vzniklo pred 3,5 miliónmi rokov a je domovom zhruba 200 endemických druhov, vrátane inde sa nevyskytujúceho druhu pstruha. Zároveň je veľkou turistickou atrakciou a zdrojom príjmov tak pre Severné Macedónsko, ako aj Albánsko.
Celé jazero a okolitá krajina patria na zoznam svetového dedičstva UNESCO pod názvom „Prírodné a kultúrne dedičstvo ochridského regiónu“. Najprv sa v roku 1979 zapísala časť jazera v dnešnej Severnej Macedónsku a v roku 2019 aj jeho albánska časť.
Vo svojej tohtoročnej správe UNESCO varovalo pred nekvalitnou zástavbou v okolí jazera a nadmerným cestovným ruchom na pobreží. Varovala tiež obe krajiny, že nezavádzajú opatrenia, ktoré by riešili existujúce hrozby a predchádzali novým.
„Stav ochrany miesta (na zozname svetového dedičstva UNESCO) sa nezlepšuje a neexistuje žiadny pozitívny trend, ktorý by začal obnovovať jeho integritu,“ uviedla organizácia OSN.
Znečistenie sa zhoršuje
Biológ Zlatko Lefkov uviedol, že znečistenie „sa neustále zhoršuje“ a že si vyberá daň na pôvodných druhoch a biologickej rozmanitosti jazera. „Niektoré druhy, ktoré sa tu vyskytovali málo alebo tu chýbali, zaberajú životný priestor biologicky významným alebo reliktným druhom, „varoval.
Podľa oficiálnych údajov žije v oblasti okolo Ochridského jazera, na ktorého brehoch ležia mestá Ochrid, Struga a Pogradec, približne 170-tisíc ľudí. Predstavuje to 56-percentný nárast populácie za posledných 50 rokov.
Miestne úrady tvrdia, že treba investovať do kanalizačného systému. Vybudovali ho vybudovaný v 80. rokoch minulého storočia. Už nestačí pre masy turistov, prichádzajúcich k jazeru ako k lacnejšej alternatíve dovolenky pri mori. Uviedla to manažérka v hydrobiologickom inštitúte v Ochride Orchidea Tasevská.
„Návrhy projektov existujú, ale štát musí nájsť prostriedky na ich realizáciu,“ hovorí. Ekológovia tiež varujú, že stálym zdrojom znečistenia sú potoky vlievajúce sa do Ochridského jazera, ako aj menšie dediny na jeho pobreží.