Národný cintorín v Martine patrí medzi najnavštevovanejšie. Ľudia naň chodia celoročne, no v období Pamiatky zosnulých sa počet návštevníkov ešte zvyšuje. Nielen kvôli spomienke na svojich blízkych, no najmä kvôli významným osobnostiam a umeleckým dielam.
„Ber fakľu, zažíhaj svetlá“ – tento nápis si ľudia čítajú na pomníku Janka Kráľa. Na Národný cintorín v Martine prichádzajú aj ľudia, ktorí tu nemajú svojich príbuzných. Počas sviatočného piatku (1.11.) sa tu vystriedajú desiatky ľudí z celého Slovenska.
Na cintorín v Martine sa bol pozrieť v relácii Aktuálne :24 redaktor STVR Erik Vrábel:
Redakcia STVR stretla ľudí zo Žarnovice, Košíc či Trnavy. Ľudí, ktorí cestujú okolo a chceli sa zastaviť aj na tomto cintoríne. Zaspomínať, prejsť sa, no pozrieť si napríklad aj kúsok sochárskeho umenia.
Národný cintorín v Martine založili ešte koncom 18. storočia ako mestský cintorín. Od roku 1967 je národnou kultúrnou pamiatkou. Je tu pochovaných množstvo významných slovenských osobností z kultúrneho a politického života.
Návštevníkov lákajú mená významných slovenských osobností, medzi ktorými sú napríklad Martin Kukučín, Janko Kráľ, či Jozef Cíger Hronský.
Pamätník darcov orgánov
V súčasnosti sa na národnom cintoríne nachádza viac ako tri a pol tisíc hrobových miest, z toho zhruba 860 patrí významným osobnostiam spoločenského života.
„Prevezené tu boli pozostatky aj Milana Hodžu, významného slovenského politika. Takisto je tu napríklad pochovaný Jozef Országh,“ priblížil predseda Komisie pre správu Národného cintorína Stanislav Thomka.
„Veľa ľudí si tu hľadá cestu, nielen, že by tu mali svojich príbuzných, ale pre genius loci. Čítajú si mená, poznajú ich či už z literatúry zo školy, alebo z verejného priestoru. Dodáva to vznešenosť tohto pietneho miesta,“ dodal.
Súčasťou cintorína je tiež Národný pamätník olympionikov. Na tomto mieste si ľudia môžu uctiť pamiatku úspešných slovenských športovcov. Na tabuľkách sú uvedené mená hokejistov Vladimíra Dzurillu či Ondreja Nepelu, ale i ďalších športovcov.
Hneď vedľa tohto pamätníka minulý rok pribudla bronzová plastika srdca. Je to pamätník pre dobrovoľných darcov orgánov.
„Tí ľudia, ktorí v sebe nesú orgán a sú preživší, tak chodia vzdať hold tým ľuďom, ktorí už nie sú medzi nami,“ ozrejmil Thomka.