Počet mŕtvych po utorkových (29. 10.) bleskových záplavách na juhovýchode Španielska stúpol na najmenej 211. Podľa agentúry AFP to v sobotu (2. 11.) uviedol španielsky premiér Pedro Sánchez. Zároveň oznámil, že do postihnutej oblasti vyšle na pomoc miestnym obyvateľom ďalších 10-tisíc vojakov a policajtov.
Záchranné zložky nasadené v mieste doteraz „lokalizovali a napočítali 211 mŕtvych“, uviedol Sánchez. Dodal, že pátranie po nezvestných pokračuje.
Ničivým povodniam v Španielsku sme sa venovali v relácii Aktuálne :24
Voda v noci z utorka na stredu (30. 10.) zmietla v okolí Valencie všetko, čo jej stálo v ceste. Záchranári stále hľadajú telá v uviaznutých autách a v premočených budovách. Celkový počet nezvestných nie je známy.
Husté bahno, ktoré pokrýva ulice a domy v najhoršie postihnutých obciach, pomáhajú odpratávať tisíce dobrovoľníkov. Aktuálne sa na záchranných prácach podieľa približne dvetisíc vojakov, takmer 2 500 žandárov civilnej gardy a 1 800 príslušníkov štátnej polície.
Jednou z priorít armády je okrem pátrania po nezvestných aj znovuotvorenie ciest, aby bolo možné dopravovať pomoc. Cesty v postihnutých obciach blokujú odplavené vozidlá a trosky.
Úrady od utorkovej noci zaznamenali prípady rabovania a krádeží. Polícia oznámila, že už zadržala niekoľko desiatok osôb, z ktorých niektoré vzala do väzby. Záplavy sa stali najhoršou prírodnou katastrofou v živej pamäti krajiny. Sobotou sa končí trojdňový štátny smútok, ktorý pre ne vláda vyhlásila.
Žiadajú o pomoc EÚ
Španielsky premiér Pedro Sánchez požiadal Európsku úniu o pomoc pri odstraňovaní následkov smrtiacich povodní, ktoré v sobotu označil za najhoršie v Európe v tomto storočí. TASR informuje podľa portálu stanice Euronews.
Španielsko komunikuje s Európskou komisiou a začalo konanie, v rámci ktorého požiada o pomoc z Fondu solidarity EÚ (FSEÚ) a taktiež využitie ďalších zdrojov na podporu z Únie, spresnil na tlačovej konferencii v Madride.
SEÚ od svojho založenia v roku 2002 poskytol viac ako 8,6 miliardy eur na pomoc pri vyše 130 katastrofách v členských štátoch EÚ a štyroch kandidátskych krajinách (Albánsko, Čierna Hora, Srbsko a Turecko).
Poslanci Európskeho parlamentu naposledy začiatkom októbra odobrili návrh, aby päť členských krajín Únie (Taliansko, Slovinsko, Rakúsko, Grécko a Francúzsko) dostalo viac ako miliardu eur pomoci po prírodných katastrofách v roku 2023.