Na hlavný obsah

Slováci majú takmer najvyššie úroky za spotrebné úvery v eurozóne. Analytik za tým vidí tieto dôvody

Klienti sú viac rizikoví.

Slováci majú takmer najvyššie úroky za spotrebné úvery v eurozóne. Analytik za tým vidí tieto dôvody
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Obyvatelia Slovenska platia takmer najvyššie úroky za spotrebné úvery v eurozóne. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) je to v priemere o dva percentuálne body viac, ako je priemer menovej únie. Analytici to pripisujú vyššej rizikovosti klientov aj záujmu požičiavať si.

Slováci v priemere zaplatia za úrok na spotrebnom úvere 9,8 desatín percenta. Najviac podľa NBS platíme za úvery do jedného roka, najmenej zase pri fixácii od päť do desať rokov. Slováci si tak za nákup auta či nábytku na dlh priplatia viac ako obyvatelia vyspelejších ekonomík.

„Krajiny, ktoré majú oveľa nižšiu úrokovú mieru, napríklad Francúzsko alebo Malta, Cyprus, Chorvátsko, Belgicko, majú úrokovú mieru asi o dva percentuálne body nižšiu. Ale sú krajiny, napríklad pobaltské štáty, ktoré vykazujú vyššiu úrokovú mieru ako my,“ priblížila vedúca oddelenia menovej a finančnej štatistiky NBS Ivana Brziaková.

Úrokom za spotrebné úvery sa v reportáži v Správach :24 venoval redaktor Boris Novotňák:

Veľký vplyv na to podľa analytika majú náklady bánk a rizikovosť klientov. Rozdiel vidí však aj v produktoch, ktoré nám banky ponúkajú, či v dĺžke fixácie.

„Kým na Slovensku je viac ako 80 percent úverov poskytnutých na dlhšie obdobie päť a viac rokov, s čím sú spojené vyššie náklady a vyššie riziko. Priemer za Európu sa pohybuje na úrovni 50 percent,“ pokračoval analytik Slovenskej bankovej asociácie Marcel Laznia.

Záujem je vysoký, je to dobrá správa

Za rastom úrokových sadzieb je aj veľký záujem ľudí. V porovnaní s minulým rokom narástol počet nových spotrebných úverov o štyri percentá. Finančný poradca hovorí, že to napovedá o zlepšovaní finančnej situácie slovenských domácností.

„Všeobecne o úvery je záujem väčší v čase, keď ľudia cítia istotu. To znamená, že nemajú pocit ohrozenia ich príjmu do budúcnosti,“ uviedol analytik Swiss Life Select Slovensko Pavel Škriniar.

Finančný poradca upozorňuje, že takýto typ úverov by sme si mali brať len na veci, ktoré môžeme speňažiť, ako napríklad auto či iné potreby. Požičiavať si na zážitky je podľa neho nerozumné. Pozor by sme si mali dať aj pri veciach s kratšou životnosťou.

„Pretože keď sa pokazí vec, ktorá má záruku dva roky a úver budem splácať päť, tak opäť nemôžem predať ani reklamovať predmet, čo som kúpil, aby som dostal peniaze na splácanie úveru,“ vysvetlil Škriniar.

Podľa NBS aj napriek vyšším úrokom Slováci splácajú stále poctivo. Iba sedem percent nedokáže posielať splátky načas.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika