V Moldavsku sa koná druhé kolo prezidentských volieb. Voliči si vyberajú medzi súčasnou proeurópskou prezidentkou Maiou Sanduovou a bývalým generálnym prokurátorom Alexandrom Stoianoglom. Očakáva sa tesný súboj. Volebné miestnosti sa zatvoria o ôsmej večer nášho času.
Prvé kolo volieb vyhrala súčasná prezidentka Sanduová. Získala viac ako 42 percent, Stoianoglo skončil druhý s takmer 26 percentami. Pred druhým kolom mu vyjadrilo podporu viacero kandidátov, ktorí nepostúpili. Stoianogla pozorovatelia označujú za proruského.
Moldavsko je silne polarizovaná krajina. Polovica obyvateľov vzhliada k západu. Druhá polovica k Rusku. Obyvatelia si volia hlavu štátu len tretíkrát. V minulosti ju vyberal parlament.
Druhému kolu prezidentských volieb v Moldavsku sa v relácii Aktuálne :24 venovala redaktorka Alexandra Zetková:
„Nie som proti Európskej únii ani proti priateľstvu s Ruskom. Ako povedal Stoianoglo, mali by sme sa priateliť so všetkými a nemali by sme nikoho uprednostňovať. Som vlastne proruská volička, nemyslím si, že Rusko je nepriateľ,“ myslí si volička Natalia.
„Veľa šikovných inteligentných ľudí z našej krajiny odchádza, pretože si myslia, že tu nemajú budúcnosť. To som urobil aj ja, ale nakoniec som sa vrátil a volil. Európska budúcnosť je to, čo vyrieši tento problém,“ uviedol volič Aleks.
Zasahovanie Ruska?
Voľby zatieňujú obvinenia z kupovania hlasov a zo zastrašovania voličov. Masívne do nich zasahuje aj Rusko. Podľa tamojších úradov sa snaží skresliť výsledok volieb.
„Ľudia v celej krajine dostávajú anonymné telefonické vyhrážky smrťou. Takéto zastrašovanie má jediný cieľ – vyvolať paniku a strach,“ poznamenal predseda moldavskej vlády Dorin Recean.
„Rusko tieto obvinenia dôrazne odmieta. Do volebnej kampane v Moldavsku nezasahujeme. Prezidentské voľby a vývoj situácie v krajine len pozorne sledujeme,“ vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Obavy zo zastrašovania a z ovplyvňovania sprevádzali aj prvé kolo volieb, ktoré sa konalo pred dvoma týždňami. Počas neho Moldavci hlasovali aj v referende. Tesne rozhodli, že chcú v ústave zakotviť smerovanie krajiny do Európskej únie.