Prieskumy verejnej mienky sa zhodujú v tom, že v amerických prezidentských voľbách nie je nikto favoritom. Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump majú rovnaké preferencie.
V prípade víťazstva bývalej hlavy štátu čakajú zahraničnú a obchodnú politiku zásadné zmeny, ktoré pocíti aj Európa.
Republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump netají, že Európsku úniu považuje za obchodného rivala, ktorý používa neférové praktiky proti americkým výrobcom.
Sľúbil, že sa to po jeho nástupe do Bieleho domu zmení a naznačil, že sa obchodnej vojny s Európou nebojí.
„Európska únia, znie to tak krásne. Všetky tie maličké, pekné európske krajiny držia spolu, ale v skutočnosti sú brutálni. Nedovážajú naše autá, naše poľnohospodárske produkty a predávajú u nás milióny áut. Zaplatia za to vysokú cenu,“ povedal Donald Trump.
„Neexistujú pochybnosti o tom, že Trump ako prezident je pre Európu nebezpečnejší ako Harrisová. Harrisová bude pokračovať v zahraničnej politike Joe Bidena,“ zhodnotil pre Slovenský rozhlas profesor ekonomiky z univerzity v Chicagu Luigi Zingales.
Clá na európske výrobky
Trump spochybňuje zotrvanie USA v Severoatlantickej aliancii a na dovoz európskych produktov chce uvaliť minimálne desaťpercentné clá. Európska únia má so Spojenými štátmi vďaka vývozu automobilov a strojov obchodný prebytok vo výške 131 miliárd dolárov (vyše 120 miliárd eur).
Uvalením desaťpercentného cla by však tieto produkty stratili na konkurencieschopnosti. Najviac by takéto opatrenia postihli nemecké a talianske firmy. Vypuknutie obchodnej vojny by však podľa Zingalesa ublížilo aj USA.
„Myslím si, že na európske výrobky Trump neuvalí obrovské clá, lebo by ublížil aj americkej ekonomike. Európa však musí byť pripravená na tvrdé vyjednávania o obchode,“ vysvetlil Zingales.
Na dovoz čínskych výrobkov plánuje Trump uvaliť až 60-percentné clo. USA mali za minulý rok obchodný deficit s Čínou vo výške 279 miliárd dolárov (vyše 256 miliárd eur).