V Spojených štátoch amerických zadržali dvoch ľudí, ktorých americká justícia spojila s konaním vraha zo Zámockej ulici v Bratislave.
Žena z Kalifornie a muž z Idaho podľa obžaloby navádzali a povzbudzovali strelca k útoku. Počas vražednej noci, keď prišli o život dvaja mladí ľudia pred barom Tepláreň, si s útočníkom vymieňali správy prostredníctvom kanála.
Ako fungujú mladí na Terrorgrame a na akom princípe funguje radikalizácia, zisťovala v relácii Reportéri redaktorka STVR Miroslava Ščobíková:
„Viete, kto ste. Ďakujem vám za vaše neuveriteľné slová a umenie, za vaše politické texty a praktické príručky na budovanie budúcnosti bielej revolúcie, jedna publikácia za druhou,“ znie v texte na Terrograme.
Toto napísal 19-ročný študent Juraj Krajčík krátko po tom, ako poslal na smrť dvojicu mladíkov. Slová adresoval cez Terrorgram dnes už v Amerike obžalovaným Dallas Erein Humberovej a Matthe Robert Allisonovi.
„Väčšinou ten skutok mal spočívať v tom, že ho nejakým spôsobom na to nabádali, dávali ideológiu a on sa tým spôsobom zradikalizoval,“ vysvetľuje odborný asistent z Katedry trestného práva Univerzity Komenského (UK) Lukáš Turay.
„Existuje naozaj extrémne nebezpečný materiál, ktorý našťastie nie je a nebude voľne dostupný, ktorého vypracovanie je možné im naozaj prisúdiť. Do veľkej miery čerpali z množstva profesionálnych materiálov určených pre bezpečnostné či spravodajské zložky. Len to, akoby, reverzne otočili,“ hodnotí bezpečnostný analytik Radovan Bránik.
„Znamená to, že z kníh, ktoré boli určené na obranu proti terorizmu a operáciám proti systému, oni vyrobili návod na útok,“ dodáva.
Prívrženci akceleracionizmu
„Naši nepriatelia, nás, bielych, chcú mŕtvych. Ak odpovieme hocičím iným ako násilím, zomrieme,“ uvádza sa v úryvku z dokumentov. Zadržaní Američania sú považovaní za súčasných vodcov novodobého hnutia známeho ako militantný akceleracionizmus.
„Dokonca sa sami, podľa všetkých zatiaľ známych informácií, ani prakticky nepoznali osobne. V roku 2020 americká justícia zadržala niekoľko osôb práve pre činnosť spojenú so skupinou Terorrgram. Táto skupina akoby stratila lídrov a z týchto dvoch sa stali noví lídri,“ ozrejmuje Bránik.
„Veria v biely panarijský národ. Veria v to, že tento národ je ohrozený nejakou tajnou židovskou loby, ktorej členovia sú všetci Židia,“ hovorí historik Vojenského historického ústavu Matej Medvecký.
„Akceleracionisti sú presvedčení, že árijci svoj „boj“ prehrali, sú ovládaní. Preto používajú väčšinou termín genocída bielej rasy. Táto genocída je vykonávaná podľa ich názoru rôznymi prostriedkami, napr. šírením drog, pornografie, myšlienok súvisiacich s LGBT komunitou a rôznymi ďalšími,“ dodáva.
„Akceleracionizmus je nový medzinárodný extrémny aktivistický fašizmus. Že my sme stratení ako ľudia a hľadáme nejakú istotu,“ ozrejmuje expert z Medzinárodného centra boja proti terorizmu v Haagu Kacper Rekawek.
„Podľa ich presvedčenia je tento stav možné zvrátiť jedine tým, že bude prichádzať k spontánnym útokom alebo plánovaným útokom. Veria, že prostredníctvom teroristických útokov sa im podarí vyvolať globálnu revolúciu s kolapsom civilizácie,“ opisuje Medvecký.
Zradikalizovaná Američanka
Spomenutí Američania, podľa obžaloby, publikovali od roku 2019 videá a texty, ktorými nabádali používateľov Terrorgramu, aby spáchali rasovo motivované útoky a teroristické útoky na kritickú infraštruktúru. Dávali návody napríklad na výrobu bômb a inštrukcie, ako útok vykonať.
„V rokoch 1968 až 2021 sa 105 bielych mužov a akčných žien rozhodlo viesť vojnu proti systému a našim rasovým nepriateľom. Naši svätí sú najlepší z našich bratov a toto je náš odkaz bieleho teroru,“ uvádza sa v úryvku z terrorgramového videa.
Komentár vo videu nahovorila obžalovaná Američanka. Predavačka vibrátorov sa roky radikalizovala. „Svätým zajtrajška, ktorí sa na to pozerajú dnes, keď uspejete, budete oslavovaní s úctou a vaša obeť nebude márna. Sláva svätým a nášmu slávnemu a krvavému dedičstvu bieleho teroru,“ hovorí v terrorgramovom videu.
„Aj na základe tohto materiálu bol vypracovaný aj takzvaný manifest útočníka zo Zámockej,“ informuje Bránik.
Manifest zverejnil Juraj Krajčík krátko pred vraždou. Skúmali ho zahraniční experti. Vypracovali analýzu s názvom Prvý svätec Terrorgramu.
„Manifest bol úplne mimo toho, čo spravil, lebo manifest je protižidovský. On sa hýbal niekde popri židovskom cieli v Bratislave, ale finálne si dal plán B, čo v prostredí militantného akceleracionizmu sú všetky ciele fajn,“ podotýka Rekawek.
„Naše výsledky ukazujú, že to bolo viac ako len komunikácia. Možno mu posunuli nejaký dokument. To bolo to, že budeme mať ďalších vrahov na svete, to je len začiatok,“ dodáva.
Prvý svätý Terrogramu
Reakcia na Krajčíkov skutok prišla spoza oceánu okamžite.
„Dvanásteho októbra 2022 vznikol nový svätý v Bratislave na Slovensku. Šiesty učeník a prvý svätý Terrorgramu. Svoj manifest zverejnil online pred tým, ako vystrieľal LGBT kaviareň. Zabil dvoch buzerantov a pred útekom zranil ešte čašníčku. Na svojom zozname mal oveľa viac cieľov, ale došla mu munícia skôr ako sa k ním dostal. Nemohol pokračovať, vzal si vlastný život,“ znie podľa preposu z obžaloby v texte na Terrorgrame.
„Tento model sa volá remote control terorizmu. To je na diaľku objednané, ako to tiež robil ISIS útokmi v Belgicku či Francúzsku. Niekto im cez Telegram či cez inú platformu hovoril, čo majú spraviť,“ približuje Rekawek.
„Títo ľudia sú inšpirátori a ich naozaj na tom najviac priťahuje manipulácia iných. Tými, kto skutočne v uliciach páchajú trestné činy, sú možno skôr deti, čo sa týka mentálnej zrelosti určite a osobnostnej, ktoré sú hlboko presvedčené o tom, že konajú samostatne a oni im neustále akoby podporujú ich ego,“ informuje bezpečnostný analytik Radovan Bránik.
Krehkosť puberty
„V puberte je celkovo človek viac ovplyvniteľný, viac mu záleží na kolektíve, na tom, aby ho niekto bral. Nebodaj, keď má zážitok zo svojho okolia, že to úplne nefunguje, že sa nevie presadiť medzi rovesníkmi a hľadá si kontakty niekde inde. Toto tiež vedia ľudia online zneužiť,“ pripomína sociálna psychologička z Ústavu sociálnej komunikácie SAV Magda Petrjánošová.
„Sú to zvyčajne mladí muži do 20 rokov. Súčasťou indoktrinácie a ideológie napríklad je ich opakované presvedčenie, že nie sú schopní a nebudú schopní mať plnohodnotný mužsko-ženský vzťah. Je to opäť silná, manipulatívna technika, ktorá smeruje k tomu, aby ich udržiavali v osamelosti,“ dopĺňa Bránik.
„A takto si žije vo svojom vlastnom svete presvedčený, že ho nikto nechce a je vyvolený vykonať nejaký veľký čin. Takto pripraveného človeka výrazne ľahšie môžete potom priviesť na ulicu a dať mu presvedčenie, že smie usmrcovať iných ľudí,“ dodáva.
Kto hľadá, nájde
„Virtuálne skupiny majú dnes globálnu pôsobnosť. Veľakrát je veľmi komplikované sa akýmkoľvek spôsobom, či už infiltrovať do skupiny alebo nejakým spôsobom z nej dostávať relevantné dáta, na ktorých by sa dalo potom postaviť trestné konanie a podobne,“ hovorí etický hacker Ľubomír Kopáček.
„Tá skupina nemá reklamu. Na jednej strane je, že sa ‚ukážeme a dáme nejakú stopu‘. Ak niekto našiel knižku Siege, je veľmi možné, že tam našiel nejaké stopy, čo ďalej hľadať. V minulosti bolo potrebné ísť do knižnice, potreboval veľa, aby sa stal medzinárodným aj lokálnym fašistom,“ upozorňuje expert na terorizmus Kacper Rekawek.
„Terorrgram nie je nič iné, iba skupina na platforme Telegram a ten, kto vie, čo hľadá a vie, podľa akého kľúčového slova sa k takémuto obsahu dostať, tak sa k nemu jednoducho dostane,“ podotýka Kopáček.
„Platforma je od začiatku vymyslená tak, aby bola dostatočne anonymná. Čiže klasické metódy – zisťovanie podľa IP adries a podobne, tu to vôbec nie je možné, lebo žiadna takáto stopa vlastne neexistuje,“ približuje Kopáček.
„Celé sa to točí okolo toho, že autority sú nešťastné z toho, že jednoducho Telegram neposkytuje štandardnú súčinnosť ako akákoľvek iná platforma,“ dodáva s tým, že je to tak, lebo nemusí.
Prispelo aj kovidové obdobie
Podľa bezpečnostného analytika Radovana Bránika tu bol Terrorgram aj pred rokom 2022. No kovidová kríza nahnala pred počítače množstvo ľudí.
Útočník zo Zámockej začal práve v kovidovom období na internete vyhľadávať odkazy na už zrealizované útoky motivované rasizmom, prírodné katastrofy, lustroval mená teroristov ako sú Brenton Tarrant či Anders Breivik.
„Pre spoločnosť je to traumatické, ale my to chceme. V týchto skupinách je veľmi často súper do veľkej miery ten istý. Na konci toho bude vždy Žid. Na jednej strane sú tu nové siete, ale na druhej strane je to tá stará, v úvodzovkách dobrá história z Ruska aj iných krajín, kde Židia ovládli svet a treba s tým niečo robiť,“ opisuje Rekawek.
„Podľa mňa je fascinujúce, že sa zaoberáme tak starým príbehom, hoci sme mysleli, že je to už ukončené a že to je nezmysel,“ dodáva.
Škola útočníkove práce o terorizme nekonzultovala
Útočník zo Zámockej navštevoval gymnázium pre mimoriadne nadané deti. V školských prácach na zadanie učiteľa písal aj o terorizme. Škola krátko po vražde jeho zverejnené práce stiahla. Chceli sme do nich nahliadnuť.
Riaditeľ školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázia v Bratislave Jozef Doddy Cimra popiera, že by škola niečo zanedbala po tom, čo študentove vyjadrenia videli.
„Udalosti, ktoré sa odohrali, boli obrovskou tragédiou a tento čin BSK, ako aj škola, tvrdo odsudzujú. Rovnako treba povedať, že akékoľvek spájanie konania žiaka so školou považujeme za špekulatívne a odmietame to,“ reaguje hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman Habancová.
„Dnes napríklad nikto nevie, čo má robiť na školách so šikanou. Tiež by na to mohli byť pedagógovia a pedagogičky citlivejší. Ešte by mali vedieť aj zachytávať takéto prípady. To by bolo samozrejme absolútne ideálne, keby tam bol niekto vnímavý na to, že je niečo divné a všimol si napríklad, že niečo je podozrivé,“ myslí si sociálna psychologička Magda Petrjánošová.
Vzor bol Slovakbro
Necelý rok od vraždy na Zámockej, iný študent rovnakej školy v prvý deň prázdnin podpálil v Bratislave niekoľko áut a následne poschodie v škole. Pri incidente prišiel o život, nikto iný sa nezranil. Inšpiroval sa Jurajom Krajčíkom, ktorý sám mal na Slovensku iný vzor.
„Osoba, ktorá je už vo výkone trestu s prezývkou Slovakbro, preňho bola akýmsi inšpirátorom preto, lebo bol starší. Študoval v Českej republike a tvoril jeden z osobných kontaktov. Aj preto k nemu vzhliadal s veľkým obdivom, čo tento páchateľ výrazným spôsobom zneužil a napomohol tomu, že sa skutok na Zámockej stal,“ upozorňuje Bránik.
O aktivitách 22-ročného muža s prezývku Slovakbro vedela vyše roka FBI. Na základe medzinárodnej spolupráce ho v máji 2022 polícia zadržala. Pôvodne mu hrozilo 15 rokov za mrežami, no keďže spolupracoval, nakoniec dostal ako prvý slovenský terorista šesť rokov.
„Tento páchateľ mal veľký dosah na komunitu. O tom svedčí aj útok na Zámockej, ale samozrejme je monitorovaných aj viac iných osôb,“ informoval v správach RTVS v novembri 2022 prokurátor a zástupca SR v Eurojust Michal Bačo.
„Veľmi ho to mrzí, aj ho to zobralo, keď mu to bolo oznámené, takže do budúcna chce byť súčinný,“ povedal v roku 2022 obhajca odsúdeného Tomáš Matúšek.
„Jeho vplyv bol veľmi výrazný. Je zarážajúce, že mal veľmi vysokú sledovanosť nielen u nás, ale aj v zámorí,“ povedal v roku 2023 pre reláciu Reportéri prokurátor vtedajšieho Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel.
Navzájom sa nabádajú
Niekoľko dní po útoku na Zámockej polícia zadržala len 16-ročného Bruna. Študent dostal za schvaľovanie terorizmu a ďalšie trestné činy podmienečný 16-mesačný trest.
Americká justícia dáva obžalovaným za vinu aj nabádanie a podporovanie útoku mladíka, ktorý v tureckom Istanbule nožom pobodal päť ľudí. Skutok pritom streamoval kamerou pripevnenou na tele.
V ďalšom prípade obžalovaní nabádali 18-ročného mladíka zo Spojených štátov amerických k útoku na energetické zariadenia v New Jersey.
„Skutočná, akoby utajená časť, prebiehala v uzavretých skupinách na jednom hernom portáli, ktorý bol pôvodne určený pre výrazne mladšie deti. Kombinácia viacerých informačných kanálov viedla k tomu, že sa tam jednoducho ocitli,“ ozrejmuje bezpečnostný analytik Radovan Bránik.
„Treba povedať, že Terrorgram dodnes existuje vo veľmi zakryptovanej forme. Samozrejme, aby získali ľudí ochotných konať, musia nejakým spôsobom interagovať aj s vonkajším svetom, a to je vlastne ich spôsob,“ dodáva.
Grafiku obľúbených detských hier použili páchatelia aj v dokumentoch šíriacich Terrorgramom. Prostredníctvom nich ponúkajú napríklad návody na výroby bômb.
„K esteticky veľmi zaujímavej črte, ktorá pripomína prostredie niektorých počítačových hier, je priložený extrémne toxický a nebezpečný obsah. Okrem ideologickej indoktrinácie obsahuje desiatky rôznych návodov na to, ako efektívne zaútočiť na jednotlivca, skupinu osôb alebo dokonca na systém,“ upozorňuje Bránik.
„Zdá sa mi veľmi dôležité, že sú to nadnárodné firmy, ktoré nemá kto pritlačiť. Lebo ona tam má človeka udržať o ďalšiu minútu dlhšie, a to je vlastne to, čo chcú dosiahnuť. Na tom zarábajú,“ podotýka Petrjánošová.
Na dieťati môžu rodičia spozorovať zmeny
„Spoločnosť Microsoft poskytuje vzdelávacie materiály a priamo aj výukové svety pre Minecraft Education, ktoré upozorňujú na možne riziká a nebezpečenstvá, ktoré na hráčov môžu pri hraní online hier čakať. Učia žiakov, ako na ne správne reagovať,“ uvádza v písomnom stanovisku Industry Executive pre vzdelavanie v Microsoft CZ/SK Karel Klatovský.
„Ak počúvate, že syn alebo dcéra chcú spraviť nejaký historický, občiansky aj kultúrny reset posledných 300-400 rokov, že chcú bojovať za hierarchiu, za nejakého lídra a využívať tradičné hodnoty ako zbraň proti ľuďom, ktorí sú iní, myslím si, že to by mal byť malý indikátor,“ radí Rekawek.
„Akonáhle vám dieťa začne veľa jesť alebo prestane jesť, akonáhle vám začne divne spávať alebo vidíte, že stále zíva a chodí nedospaté, už môžete usúdiť, že aha, asi robí niečo divné po nociach,“ dopĺňa sociálna psychologička Magda Petrjánošová.
Rekawek tiež pripomína, že teroristom sa človek nestáva ihneď. Potrebuje na to predovšetkým súkromie a psychologické aspekty.
„Keďže Telegram je prevádzkovaný z územia mimo Európskej únie alebo Spojených štátov amerických, nemáte žiadnu možnosť vymoženia nejakého práva alebo súčinnosti,“ konštatuje etický hacker Ľubomír Kopáček.
„Pokiaľ budú odsúdení tí členovia v Spojených štátoch amerických, môže to zakladať prekážku, aby sme ich my následne stíhali. Nemožno trestne stíhať tú istú osobu dvakrát za to isté,“ tvrdí odborný asistent z Katedry trestného práva UK Lukáš Turay.
Radovan Bránik tvrdí, že proces môže trvať mesiace aj roky. „Ale s veľkou pravdepodobnosťou bude na jeho konci odsúdenie k doživotiu, vzhľadom na to, že oznámená trestná sadzba je 220 rokov pre každého,“ uzatvára.