Na hlavný obsah

Hľadá sa riešenie, ako zaistiť bezpečnosť zdravotníkov proti agresívnym pacientom. Niektorí volajú po obnovení záchytiek

Ministerstvo chce tvrdšie trestať agresívnych pacientov.

Hľadá sa riešenie, ako zaistiť bezpečnosť zdravotníkov proti agresívnym pacientom. Niektorí volajú po obnovení záchytiek
Ilustračná snímka - policajti v nemocnici. Foto: STVR

Ministerstvo zdravotníctva hľadá spôsob, ako zabezpečiť účinnejšiu ochranu zdravotníkov pri práci a zároveň, ako tvrdšie trestať ľudí, ktorí na nich útočia. Rezort zatiaľ žiadne z nich nekonkretizoval.

Pripomeňme, že minulý týždeň dvaja opití a zdrogovaní muži zaútočili na zdravotné sestry aj ošetrovateľa v trenčianskej nemocnici. V žilinskej zas opitá žena udrela do tváre zdravotnú sestru.

Zdravotníci musia mať podľa ministra istotu, že prácu vykonávajú v bezpečnom prostredí. Šéf rezortu zdravotníctva tvrdí, že na posilnení tohto pocitu pracuje. Ministerstvo pripomína dávnejšiu zmenu Trestného zákona.

„Od roku 2017 majú zdravotnícki pracovníci pri výkone svojho povolania postavenie chránenej osoby,“ uviedol hovorca ministerstva zdravotníctva Andrej Wallner.

V praxi to znamená, že tomu, kto na zdravotníkov zaútočí – fyzicky alebo čo i len verbálne – udelia sprísnený trest.

Opití, zdrogovaní a agresívni ľudia končili v minulosti na tzv. záchytkách. Tie však už viac ako desaťročie nemáme, a to v žiadnom meste na Slovensku.

Bezpečnosti zdravotníkov sa v Správach venoval redaktor Radoslav Šebo:

„Je to otázka dostatku finančných prostriedkov v samospráve. Napríklad v Čechách, kde sa prevádzkujú takéto stanice, tak tam to realizuje buď kraj alebo štát,“ hovorí predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik.

Predseda ZMOS je presvedčený, že by to mala byť téma, ktorá by sa riešila na úrovni štátu. Už dlhšie po znovuzriadení záchytiek volajú nielen záchranári, ale aj mestskí či obecní policajti, ktorí niekedy asistujú pri prevoze agresívneho človeka do nemocnice.

„Dvakrát sa tam vyšpiní, smrdí to tam, vadí to každému jednému z nás, len úradníkom na ministerských stoličkách to nevadí a tvrdia, že takto to máme robiť,“ hovoril ešte v apríli 2023 prezident Združenia náčelníkov mestských a obecných polícií Ján Andrejko.

Prítomnosť polície

Prešlo už dvadsať rokov, odkedy zatvorili záchytku v Centre pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. Jeho riaditeľ hovorí, že úvahy o znovuzriadení záchytiek sú prežitkom. Situáciu, pokiaľ ide o rastúcu agresivitu v nemocničných zariadeniach, by podľa neho nevyriešili.

„Aj keď je agresívny, nebezpečný, prípadne ruší poriadok, prevádzku nemocnice ten človek, tak tam je potrebné, aby bola asistencia polície,“ hovorí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Podľa riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí by mala polícia pomôcť zdravotníckemu personálu najmä v najviac exponovaných časoch. Napríklad počas piatkových večerov a cez víkendy.

„Taká tá oprávnená, plne kvalifikovaná pri agresívnom, nebezpečnom človeku je polícia. Tá má aj právnu kvalifikáciu, aj môže použiť hmaty, chmaty, všetko,“ dodáva Okrúhlica.

„V prípade, že sa personál nemocnice ocitne v nebezpečenstve, prípadne dôjde k fyzickému útoku, je potrebné nás okamžite kontaktovať na tiesňovej linke 158 a privolať policajnú hliadku,“ upozorňuje hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.

Zatiaľ nie je známe, akou formou a akými prostriedkami mieni ministerstvo vyššiu ochranu zdravotníckych pracovníkov zabezpečiť. Na Rade vlády pre prevenciu kriminality zriaďuje skupinu a podskupinu, ktorá sa má problémom zaoberať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko