Na hlavný obsah

Poskytovanie informácií z verejných a zo štátnych inštitúcií by sa mohlo spoplatniť, navrhuje to SNS

Podľa opozície ide o obmedzenie ústavného práva na informácie.

Poskytovanie informácií z verejných a zo štátnych inštitúcií by sa mohlo spoplatniť, navrhuje to SNS
Podmienky prístupu k informáciám by sa mali zmeniť. Foto: STVR

Poskytovanie informácií z verejných a zo štátnych inštitúcií by sa mohlo spoplatniť. Píše sa tak v novele zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú predložili poslanci z SNS.

Parlament ju prerokoval v druhom čítaní. Zmena zákona by mala zefektívniť poskytovanie informácií. Opozícia namieta, že novela obmedzí ústavné právo na informácie.

Predkladatelia novely zákona argumentujú, že doteraz neexistoval efektívny mechanizmus pre povinné osoby z verejných a zo štátnych inštitúcií, ktoré poskytujú informácie. Tvrdia, že ich často preťažuje množstvo žiadostí.

„Povinné osoby sú niekedy konfrontované s požiadavkami, ktoré si vyžadujú mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií. To výrazne zaťažuje ich administratívne kapacity a zdroje,“ uviedol poslanec NR SR a spolupredkladateľ zákona Adam Lučanský (SNS).

,,Čo je typické pre SNS, vôbec nepracujú s nejakými dátami, argumentami, je to také ako-keby pocitové. V prvom rade si myslím, že k tomu zaťažovaniu nedochádza. A aj keby dochádzalo, tak základná filozofia pre mňa je taká, že sú to verejné informácie, ktoré patria každému občanovi,“ myslí si poslanec NR SR a predseda poslaneckého klubu hnutia PS Martin Dubéci.

V dôvodovej správe zákona sa píše, že novela má zamedziť aj tomu, ak niekto v priebehu krátkeho času pošle niekoľko žiadostí. Predkladatelia to považujú za šikanózny prístup k poskytovateľom informácií.

Zmene tzv. infozákona sa v Správach venovala redaktorka Karolína Janičíková:

„Sú niektoré prípady, kde sú chronickí žiadatelia a troublemakeri. Tí zneužívajú tento zákon a pre nich je to určené,“ tvrdí Michelko.

„Nevidíme dôvod na to, aby preto, že sa tento zákon zneužíva, menili celý zákon a postihovali sa úplne všetci. Zväzujú sa ruky tým, čo tie informácie žiadajú, týka sa to hlavne novinárov,“ upozorňuje poslanec NR SR Jozef Hajko (KDH).

Informácie za poplatok

Podľa opozície ide o obmedzenie ústavného práva na informácie. Namieta, že poskytovatelia informácií môžu účelovo obmedzovať niektorých žiadateľov. Novela má totiž zaviesť aj povinný poplatok za nadmerné požiadavky a rozsiahle vyhľadávanie informácií.

„Aj samotná povinná osoba pri poskytovaní tých informácií vynakladá nejakú personálnu či časovú kapacitu na to, aby tie informácie zosumarizovala, vyhotovila z toho nejaký požadovaný dokument a poskytla ho tomu žiadateľovi,“ hovorí poslanec NR SR Ján Mažgút (Smer-SD).

„Povinné osoby, ktoré sa budú chcieť vyhnúť poskytovaniu informácií získajú ďalšiu možnosť, ako sa tomu vyhnúť, že si budú pýtať úhradu a tým budú odradzovať časť žiadateľov,“ upozorňuje poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS).

Opozícia kritizovala aj to, že v zákone nedostatočne zadefinovali, čo sú nadmerné požiadavky a podľa čoho budú tvoriť sumu za poskytnutie takýchto informácií. Podľa pozmeňujúceho návrhu by sa mohli žiadatelia proti výške poplatku odvolať.

,,Predpokladám, že sa vydá nejaká vyhláška, ktorá tieto sumy dá. Ak by to bolo neadekvátne, tak ten žiadateľ sa môže súdiť či je to adekvátna suma alebo to nie je adekvátna suma,“ hovorí Michelko.

„Žiadateľ síce má možnosť sa odvolať, ale pokiaľ je to vôľa celej povinnej osoby aj toho odvolacieho orgánu, tak sa to môže natiahnuť aj na dlhé obdobie. Potom sa môže ten žiadateľ súdiť možno niekoľko rokov,“ zdôraznil Dostál.

Poslanci by mali o novele hlasovať v utorok (5. 11.). Opozičné strany deklarovali, že návrh nepodporia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko