Prichádza sezóna nákupu darčekov. Je pred nami Black Friday, ktorý vystriedajú Vianoce. V relácii Peniaze sme sa pozreli na praktické rady, ako realizovať platby a na čo si dať pozor, napríklad, keď budeme nakupovať zo zahraničia.
“V prvom rade asi používať zdravý rozum. To znamená, že pokiaľ je nejaký tovar extrémne lacný alebo veľmi lákavý za tú hodnotu, je to asi v prvom rade podozrivé,“ uviedol IT expert Martin Drobný.
“Druhá vec je pokúsiť sa nájsť ten istý produkt na slovenských alebo českých weboch. V prípade problémov bude asi jednoduchšia reklamácia a bez problémov ešte vrátenie peňazí. Potom je dobre si skontrolovať, či má ten web nejakú tradíciu, históriu, či má dobré referencie či náhodou nevznikol pred mesiacom ako jednorazový projekt na vytiahnutie peňazí od ľudí a potom to tá firma zabalí. Takže asi najdôležitejšie je používať zdravý rozum,“ pokračoval Drobný.
Aj keď na internete číha obrovské množstvo nástrah, osvojením si základných pravidiel bezpečného nakupovania sa mnohým z nich vyhnete. “Pokiaľ platíte nejakou kartou, tak asi je lepšie využívať kreditné karty, lebo tam je väčšia miera poistenia v prípade nejakých problémov,“ povedal Drobný.
Používanie sprostredkovateľov
Podľa IT experta je dobrým pravidlom používať sprostredkovateľov. “Napríklad PayPal, Google Pay alebo Apple Pay. Sú to firmy, ktoré nevydávajú svojim dodávateľom údaje z vašej kreditnej karty, ale len zabezpečia prevod peňazí z jednej strany na druhú. Potom sú aj tzv. virtuálne kreditné karty. To znamená, že to je tiež karta, ktorá je jednorazová, na krátke obdobie. Vy si tam urobíte platbu a po jej skončení ju zrušíte,“ ozrejmil Drobný.
Internet je plný podvodných stránok s lákavými ponukami. Podozrivo nízka cena je len jeden z viacerých výkričníkov. Každý predajca musí zverejňovať nasledujúce informácie:
Podvodníci neustále vymýšľajú a zdokonaľujú techniky podvodov. Rizikom sa stáva už aj obyčajný telefonát s neznámymi ľuďmi.
“V poslednej dobe sa objavuje aj nový fenomén vybielenia vášho účtu tým, že vám niekto zavolá a nahrá si vzorku vášho hlasu. Potom vie komunikovať s vašou bankou tým, že napodobní pomocou umelej inteligencie váš hlas,“ uviedol IT expert.
“Pokiaľ sú vaše prihlasovacie údaje dajme tomu vaše meno a priezvisko a dátum narodenia, čo sú ľahko zistiteľné údaje a použije k tomu váš hlas, tak sa vie dostať k vášmu účtu a vie s ním manipulovať,“ dodal na záver Drobný.