Priame vlakové spojenie medzi Bratislavou a ukrajinským Kyjevom spustia od 15. decembra. Po zasadaní medzivládnej komisie pre hospodársku, priemyselnú a vedecko-technickú spoluprácu medzi SR a Ukrajinou to v Košiciach potvrdil podpredseda vlády SR Peter Kmec (Hlas-SD).
Naplní sa tak podľa neho dohoda na úrovni premiérov oboch krajín z októbrového stretnutia vlád pri Užhorode.
„Tak, ako bolo dohodnuté na úrovni premiérov, bude spustená priama železničná linka medzi Kyjevom a Bratislavou, takže jeden z tých strategických projektov, ktoré sme si predsavzali, aby sme umožnili ukrajinským občanom jednoduchšie cestovať do Európskej únie, sa naplní ešte do konca roka,“ uviedol Kmec.
Zriadenie železničnej linky ocenila ukrajinská vicepremiérka Julia Svyrydenková. „Sme veľmi radi, že rastú objemy nákladnej dopravy, ale taktiež aj osobnej dopravy,“ povedala k spoločným projektom.
Kmec skonštatoval, že momentálnou prioritou v rámci dvojstrannej spolupráce je budovanie infraštruktúry, predovšetkým železničnej a cestnej.
„Pred mesiacom sa uskutočnilo spoločné zasadnutie vlád, kde opätovne bolo zdôraznené, že musíme dobudovať infraštruktúru a hraničné priechody tak, aby sme pri rozširovaní našej spolupráce mohli fungovať efektívne a rýchlo,“ uviedol.
Posilňovanie energetickej infraštruktúry
Okrem nového vlakového spojenia zvýraznil ako posun aj ďalšie body. „Slovensko od stretnutia vlád pripravilo samostatný účet na nástroj pre ďalšie štáty, ktoré môžu investovať svoje peniaze do multinárodného finančného mechanizmu, z ktorého budú financované spoločné projekty v oblasti cezhraničnej spolupráce medzi Ukrajinou a Slovenskom,“ povedal.
Zároveň informoval, že SR podala žiadosť na Európsku komisiu vo výške 143 miliónov eur z rozpočtu EÚ vo forme záruk a grantov. „Zo slovenskej strany sa na realizácii tohto projektu bude zúčastňovať Eximbanka a Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS). Budú riadiť projekty na Ukrajine, najmä v oblasti energetiky,“ dodal.
Potvrdil tiež pokračovanie v posilňovaní energetickej infraštruktúry, a to pre blížiacu sa zimu a vojnu na Ukrajine.
Ukrajinská vicepremiérka ocenila slovenskú podporu a pomoc Ukrajine. Zasadanie podľa nej definovalo ako kľúčové oblasti výhodné pre obidva štáty energetiku, dopravu, infraštruktúru a poľnohospodárstvo.
Súčasťou rokovania bolo aj rozšírenie a modernizácia hraničného priechodu Vyšné Nemecké – Užhorod.
Vo štvrtok (7. 11.) sa v Košiciach bude konať slovensko-ukrajinské biznis fórum. Cieľom je posilniť spoluprácu v regióne a otvoriť dvere novým obchodným príležitostiam.