Vysoká škola Wiliam & Mary je druhá najstaršia v USA hneď po Harvarde. Názov nesie po anglickom kráľovskom páre. V jeho mene ju v roku 1693 vo Williamsburgu založili, aby potom niekoľko jej absolventov podpísalo Deklaráciu nezávislosti Spojených štátov a korune sa otočili chrbtom.
Vysoká školy Wiliam & Mary sa nazýva aj alma mater národa. Študovali na nej i štyria americký prezidenti – George Washington, Thomas Jefferson, James Monroe i John Tyler.
Ani jeden z kandidátov, ktorí súperili o post v Bielom dome síce nie je jej absolvent, no jej študenti majú jasnú predstavu, čo od prezidenta očakávajú.
„Chcela som prezidenta, ktorý sa nebude snažiť, len aby bol opäť zvolený, ale aj robil niečo pre ľudí,“ povedala študentka Cathrine. Študent Wesley zas volil slobodu žien v Amerike. „Mám tu aj priateľku a chcem pre ňu všetko, aby sa cítila bezpečne,“ vysvetlil.
Pozrite si celú reportáž zahraničnej redaktorky STVR Anny Síposovej z Vysokej školy Wiliam & Mary, ktorú nakrúcala priamo v USA krátko pred prezidentskými voľbami:
Študenti očakávali rešpektovanie práva
Mimo akademického prostredia vládol oveľa vyhrotenejší slovník. Politológ pripisuje polarizáciu zmenám v spoločnosti, či už na základe etnika i rasy, no súvisí aj s ekonomikou.
„Ak sa pozriete na priemerný príjem a na ľudí, ktorí sú nad ním a pod ním, tak tí, ktorí sú pod ním, volili Trumpa. Vidíme to v Michigane, vo Wisconsine, v Pensylvánii. Naopak je to v New Yorku či v Connecticute, kde sú ľudia nad ním a volili Harissovú,“ priblížil politológ a profesor Lawrence Evans.
Študenti z Wiliam & Mary okrem zlepšenia ekonomickej kondície USA však očakávajú aj rešpektovanie práva.
„Dúfala som v niekoho, kto bude veriť v ústavu. Niekoho, kto bude ochotný načúvať ľuďom a bude reflektovať, čo je najlepšie pre občanov,“ uviedla študentka Lilian.
Politológ si nemyslí, že by sa tieto voľby pokúsil niekto nerešpektovať ich výsledok, teda aj ústavu ako pri predchádzajúcich voľbách, po ktorých nasledoval útok na Kapitol.