Po generácie tvorili mladí ľudia jadro voličov americkej Demokratickej strany. Novozvolený republikánsky prezident Donald Trump však tento trend zmenil u voličov z radov mladých mužov.
Napísal to server Axios s odvolaním sa na prieskumy mienky u voličov vychádzajúcich z volebných miestností, čiže takzvané exit polls.
Mladí ľudia v prezidentských voľbách v rokoch 2008 a 2012 zásadne prispeli k víťazstvu demokrata Baracka Obamu. Nízka účasť mladých voličov vo voľbách v roku 2016 bola spomínaná ako jeden z dôvodov, prečo Trump porazil demokratku a bývalú prvú dámu Hillary Clintonovú.
Naopak, vysoká účasť mladých vo voľbách v roku 2020 je označovaná za jeden z faktorov, ktoré prispeli k výhre demokrata Joea Bidena nad Trumpom.
Viaceré americké štáty, vrátane mnohých z tých kľúčových (swing states), ale v utorkových (5. 11.) prezidentských voľbách zaznamenali skoro rekordnú účasť a Trump napriek tomu presvedčivo zvíťazil.
V predvolebnej kampani Trump vsadil na hlasy ľudí, ktorí k voľbám nechodia pravidelne a najmä mladých mužov, ktorí sa názorovo posunuli doprava, ale niektoré voľby vynechávajú.
Trumpova kampaň sa na túto skupinu zameriavala mnoho mesiacov a cielila na ňu cez podcasty a dôraz na „machistickú mužnosť“, napísal Axios. Nikto, a to ani z Trumpovej kampane, si podľa serveru však nebol istý, či táto taktika zafunguje. Podľa ankiet pri volebných miestnostiach sa však zdá, že áno.
Obľuba demokratov medzi mladými sa znížila
V Pensylvánii, ktorá má najväčší počet voliteľov z kľúčových štátov, mal Trump oproti Harrisovej podľa prieskumu stanice CBS 18-bodový náskok u mužov mladších ako 30 rokov.
Biden tam pritom nad Trumpom podľa CBS pri tejto skupine v roku 2020 viedol o deväť bodov. Dvojciferný náskok u mladých mužov mal podľa exit pollu stanice ABC Trump nad Harrisovou tiež v ďalších kľúčových štátoch: Michiganu a Severnej Karolíne.
Mladí ľudia všeobecne čoraz častejšie volia demokratov, ale Trumpovi sa časť týchto voličov podarilo získať.
Podľa sondáže ABC naprieč USA mali Trump a Harrisová u mladých mužov vyrovnané preferencie. Harrisová veľmi výrazne viedla nad Trumpom medzi mladými ženami. V praxi však o budúcom prezidentovi rozhoduje hlasovanie na úrovni viacerých kľúčových štátov.
Podľa zistení stanice CNN sa obľuba demokratov u Američanov mladších ako 30 rokov znížila. Kým Clintonová mala v roku 2016 pri tejto skupine 19-bodový náskok na Trumpom a Biden pred štyrmi rokmi dokonca 24-bodový, teraz si nad republikánom Harrisová u mladých viedla lepšie iba o 11 bodov.
Jednotlivé exit polly nie sú vždy úplne spoľahlivé, pripomína Axios. V tomto prípade ale všetky naznačujú, že sa časť mladých mužov odklonila od demokratov a volila Trumpa. Či sa republikánom podarí týchto mladých mužov dlhodobo udržať, však ukáže až čas.