Prehĺbenie vzťahov medzi slovenskými a ukrajinskými firmami a podpora spoločných projektov v rámci obnovy Ukrajiny. To sú hlavné témy slovensko-ukrajinského obchodného fóra. Naši podnikatelia sa s ukrajinskou stranou stretli tento týždeň prvýkrát. Podpredseda vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD) v relácii Aktuálne :24 avizoval ďalšie stretnutia v Kyjeve.
Rokovania vlád Slovenska a Ukrajiny boli rozdelené do formy rokovania medzivládnej komisie pre hospodársku spoluprácu a podnikateľské fórum v Košiciach. Záujem bol podľa Kmeca najmä o podnikateľské fórum, na ktorom sa zúčastnilo takmer 150 účastníkov.
„Našim záujmom je vytvoriť platformu na vzájomný dialóg pod záštitou štátu. V súčasnej situácii vojnového stavu na Ukrajine sa totiž veľmi ťažko podniká. Bez účasti štátu sa slovenskí podnikatelia nevedia dostať na Ukrajinu,“ vysvetlil. Zdôraznil tiež, že v tomto prípade je úloha štátu nezastupiteľná.
Kmec vysvetlil, že pre podnikateľov pripravujú dva základné finančné nástroje – Investičný rámec pre Ukrajinu vo výške 143 miliónov eur a Multinárodný donorský fond, z ktorého budú financované malé cezhraničné projekty, napríklad cyklotrasy na pohraničí.
„Veľmi intenzívne rokujeme v rámci tohto ukrajinsko-investičného rámca o zásobníku projektov, do ktorých by sa mohli zapojiť slovenské firmy. Ide predovšetkým o oblasť energetiky a dopravnej infraštruktúry priamo na Ukrajine. Nejde teda iba o cezhraničné projekty. S Ukrajinou máme veľmi intenzívny dialóg, aby naše slovenské firmy vstúpili do týchto projektov,“ potvrdil podpredseda vlády.
Kmec spomenul aj ďalšie výstupy z rokovaní vlád, ktoré sa uskutočnili už dvakrát. Na jednom z nich sa stretli aj premiéri oboch krajín. „Rokuje sa tam o takých strategických cezhraničných projektoch, aby z toho profitovali obe krajiny. Ide predovšetkým o rozširovanie hraničných priechodov a dobudovanie železničnej a dopravnej infraštruktúry,“ povedal.
Výmena elektriny
„Ako vieme, chýba nám diaľnica z Košíc po východnú hranicu. Ide nám teda o dobudovanie D1 po hraničný priechod Vyšné-Nemecké. Ďalšia, veľmi dôležitá oblasť energetiky, je modernizácia elektrifikačnej sústavy. Chceme, aby sme si vedeli vymieňať elektrinu v prípade, že ju Ukrajina potrebuje. Pomôže to však aj Slovensku, pretože na východe krajiny sa chystajú významné investície, ktoré budú potrebovať zvýšený energetický nápor,“ zdôraznil Kmec.
Podľa podpredsedu vlády prebieha intenzívna príprava na rozširovanie hraničného priechodu Vyšné-Nemecké. Pripúšťa, že niektoré časti budú problematické, rozširovanie je však potrebné pre plynulejší tranzit a prechod nákladnej dopravy. Aktuálne robia problémy niekoľkokilometrové kolóny kamiónov na hraniciach, ktoré sú na dennom poriadku.
„Tento problém sa bude dať v strednodobom výhľade vyriešiť jedine dotiahnutím spomínaného diaľničného úseku. Ukrajinská strana tiež bude musieť budovať od Užhorodu svoju diaľničnú infraštruktúru. V krátkodobom horizonte sa však snažíme vyriešiť tento problém predovšetkým pre východné obce na prihraničných okresoch. Budujeme odstavné parkoviská a čakacie lehoty na hraničnom priechode riešime digitálne,“ dodal.
Opozícia spoluprácu podporuje
„Ako opozícia podporujeme spoluprácu s Ukrajinou na rekonštrukcii krajín preto, že je to dobré a dôležité pre samotnú Ukrajinu. Nie je jej vinou, že vďaka ruskej agresii majú v mnohom rozvrátenú infraštruktúru,“ reagoval poslanec Tomáš Valášek (PS). Spolupráca je podľa neho najmä dobrá pre slovenský biznis, sú to totiž príležitosti pre slovenských podnikateľov a podnikateľky.
Podľa Valáška Ukrajina potrebuje „solídne a stabilné dodávky elektriny“, vzhľadom na to, že ruská armáda značnú časť elektrickej infraštruktúry rozbila. Opozícia má však podľa neho aj výhrady voči komunikácii vládnej koalície.
„Naša najväčšia výhrada je voči tomu, že svojou nešťastnou rétorikou a nadbiehaním Rusku, sa sami pripravujú o ešte lukratívnejšie možnosti rekonštrukcie a ešte lukratívnejšie možnosti pre naše firmy,“ dodal.
Zdôraznil, že podľa opozície neexistuje scenár v ktorom Vladimír Putin sám dobrovoľne ukončí agresiu, pokiaľ sa mu bude dariť. Putin podľa Valáška napreduje napriek obrovským stratám, nemá teda v aktuálnej situácii dôvod sa dohadovať na prímerí.
„Ak chceme mier na Ukrajine, nie je inej cesty ako zastaviť či zvrátiť ten pokrok ruských vojsk. Iba vtedy totiž Vladimír Putin začne seriózne rokovať o nejakom zastavení násilia a potom snáď aj o stabilnom a trvalom miery na Ukrajine. Nerozumiem preto politike tejto vlády, a tej averzii voči vojenskej pomoci. Je to najrýchlejšia cesta, ako vojnu na Ukrajine ukončiť,“ zakončil Valášek.