Na hlavný obsah

Na Slovensku stúpla cena bývania za deväť rokov o vyše dve tretiny: Eurokomisia pripravuje plán pre dostupné nájmy

Opatrenia by mohli pomôcť aj chudobnejším regiónom.

Na Slovensku stúpla cena bývania za deväť rokov o vyše dve tretiny: Eurokomisia pripravuje plán pre dostupné nájmy
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Dostupné, či nájomné bývanie sa stalo prioritnou témou aj na pôde európskych inštitúcií. Nová Európska komisia plánuje pripraviť viaceré opatrenia, ktoré môžu pomôcť aj našim regiónom.

Mladí Slováci podľa Eurostatu opúšťajú domov svojich rodičov v priemernom veku 31 rokov. Aj tento údaj ilustruje problém s dostupným bývaním. Témou sa okrem Komisie intenzívne zaoberajú aj europoslanci.

„Namiesto toho, aby sme investovali úsilie a financie do podpory dostupnosti hypoték, skutočným riešením je podpora dostupnosti nájomného bývania. Nájomné bývanie je totiž pre ľudí vždy lacnejším riešením, ako zadlžovanie sa na celý život,“ hovorí poslanec Európskeho parlamentu Branislav Ondruš.

Nájomnému bývaniu sa v relácii Správy z regiónov venoval redaktor Alexander Ernest:

„Bude sa diskutovať o tom, či vieme otvoriť kohézne peniaze, to znamená klasické eurofondy, aj na podporu výstavby nájomného bývania. Tak, aby sme súčasne mali aj dostupné lacné úvery pre samosprávy. Mohli by byť napríklad z Európskej investičnej banky, na výstavbu nájomného bývania,“ vysvetľuje podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík (Obnovme Európu).

Európa v problémoch

Problémy má však celá Európa. Štatistiky ukazujú, že za posledných deväť rokov sa ceny bývania v členských krajinách Únie zvýšili takmer o polovicu. Na Slovensku vzrástli ešte výraznejšie – až o vyše dve tretiny. V novej Európskej komisii táto oblasť dostane osobitný priestor, v podobe komisára pre bývanie a energetiku. Európsku pomoc by prijali aj naše samosprávy.

„Kľúčové riešenie je to, aby to boli európske peniaze. Na tom istom princípe, ako dnes čerpáme, najlepšie s nulovým kofinancovaním. Vtedy si vieme predstaviť, že by to bolo dostupné. Do výšky nájmu by sa predovšetkým dali len náklady na energie,“ objasňuje predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik.

Podobná schéma by pomohla s bývaním aj najchudobnejším či marginalizovaným skupinám. „Toto je jediná cesta, ako môžeme pomôcť takéto byty stavať aj v tých chudobnejších regiónoch. Bez toho, aby to bolo kryté externými gro financiami, to nie je možné,“ myslí si primátor mesta Zvolen Vladimír Maňka.

Konkrétny plán podpory dostupného bývania by mala nová Európska komisia predložiť do 100 dní od nástupu do funkcie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika