Na hlavný obsah

Od pádu Berlínskeho múru v Nemecku uplynulo 35 rokov. Udalosť si pripomenul aj prezident Peter Pellegrini

Podľa Pellegriniho si aj Slováci stavajú pomyselný múr.

Od pádu Berlínskeho múru v Nemecku uplynulo 35 rokov. Udalosť si pripomenul aj prezident Peter Pellegrini
Ľudia kladú kvety do štrbiny pozostatkov Berlínskeho múru. Foto: TASR/AP

Nemecko i celý svet si pripomína 35. výročie pádu Berlínskeho múru, ktorý bol symbolom studenej vojny medzi totalitným komunistickým východom a slobodným Západom. Bariéru od skončenia druhej svetovej vojny rozdeleného mesta začali stavať v auguste 1961. Jej pád 9. novembra 1989 predznamenal aj pády komunistických režimov v strednej a východnej Európe.

„Pán Gorbačov, zborte tento múr,“ vyzval lídra Sovietskeho zväzu v júni roku 1987 americký prezident Ronald Reagan vo svojom legendárnom prejave pri Berlínskom múre.

Netrvalo dlho a nenávidený múr hanby východonemeckých komunistov sa náhle zosypal. Udalostiam jeho pádu predchádzala tlačová konferencia politbyra. Jej člen Günter Schabowski vtedy nečakane oznámil možnosť okamžitého vycestovania občanov NDR na Západ.

Pád Berlínskeho múru pripomenul v relácii Správy :24 redaktor STVR Tibor Macák:

V Berlíne sa k múru, ale aj k Palácu sĺz, ktorý bol vtedy hraničným priechodom do západnej časti mesta, začali hrnúť davy ľudí.

„Boli sme nesmierne nadšení z toho, čo sa večer 9. novembra v Berlíne dialo. Dlho sme na tento okamih čakali. Hneď sme sa vybrali do mesta, aby sme zažili atmosféru pádu múru, ktorý tak dlho rozdeľoval mesto,“ opísal emeritný profesor berlínskej Technickej univerzity Heiko Steffens.

„Všade sme stretali jasajúcich ľudí z východného Berlína. Boli to chvíle, ktoré sa dnes ani poriadne nedajú predstaviť, aký vnútorný pocit šťastia človek prežíval,“ dodal.

„Dnes už nie je veľa miest v Berlíne, ktoré by pripomínali rozdelenie mesta. Múr zmizol, čo je aj v poriadku, lebo mesto opäť zrastá dohromady. Jeho fragmenty, vrátane tohto múzea v Paláci sĺz, sú dôležité objekty, ktoré pripomínajú éru studenej vojny a nedajú sa ničím nahradiť,“ uviedla historička Franziska Gottschlingová.

Berlínsky múr padol v deň, keď si v Nemecku pripomínajú aj inú udalosť, avšak negatívneho významu. Ide o Kryštálovú noc, keď v roku 1938 horeli synagógy a nacisti začali prenasledovať židovské obyvateľstvo.

Pád Berlínskeho múru večer 9. novembra vítali masy ľudí aj pri Paláci sĺz, ktorý patril medzi najstráženejšie objekty vo východnom Nemecku.

Peter Pellegrini o múre medzi Slovákmi

Výročie pádu Berlínskeho múru si pripomenul aj prezident Peter Pellegrini. Na sociálnej sieti vyzval občanov, nech si na múr a jeho dôsledky spomenie každý, kto bude podporovať alebo šíriť nenávisť.

„Stojím pri Berlínskom múre a nemôžem pri tom nemyslieť aj na Slovensko. Veľmi ma mrzí, že si my sami staviame takýto pomyselný múr, hoci nás k tomu nikto a nič nenúti,“ vyhlásil Pellegrini vo videu na sociálnej sieti.

„Neexistuje žiadna vyššia sila, ktorá by rozdelenie slovenského národa požadovala, je to len a len naša zodpovednosť. A pri tomto našom mentálnom múre zatiaľ nezomierajú ľudia, ale zomiera tam nádej, že budeme spoločne ako jeden národ zdieľať pokojnejšiu a lepšiu budúcnosť,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet