Americká polícia a agenti FBI vyšetrujú vlnu rasistických textových správ, ktoré niekto anonymne poslal Afroameričanom po celej krajine. Vyzývali ich, aby sa hlásili na plantáži na zber bavlny.
Ide o urážlivý odkaz na zotročovanie černochov v Spojených štátov v minulosti. Textové správy dostali Afroameričania tento týždeň po prezidentských voľbách, v ktorých zvíťazil Donald Trump.
„Boli ste vybraní na zber bavlny na najbližšej plantáži. Buďte pripravení o 12. hodine so svojimi vecami. Výkonní otroci si po vás prídu v hnedej dodávke. Pripravte sa, že vás po vstupe na plantáži prehľadajú. Ste v skupine S,“ takúto textovú správu dostali Afroameričania vo vyše 20 štátoch.
Rasistickým textovým správam sa venoval v relácii Správy :24 redaktor STVR Pavel Achs:
Medzi nimi bola aj 29-ročná publicistka Monet Millerová z Atlanty. „Bolo to šokujúce a hneď som si číslo, z ktorého správa prišla, opísala. Vravela som si – kto to je, čo je to za vulgarizmus? Aj som sa pokúšala na to číslo volať a vtedy som zistila, že je falošné,“ priblížila publicistka z Atlanty Monet Millerová.
Účtovník Richard Reynolds zo Smyrny v americkom štáte Georgia musel zase utešovať svojho 13-ročného synovca, keď mu deň po voľbách prišla urážlivá textová správa.
„Synovec dostal textovú správu, že nás vyberú, aby sme zbierali bavlnu na plantáži. Upokojil som ho, že sa nemusí ničoho báť. Ale až na druhý deň som zistil, že je to niečo alarmujúce a že sa to šíri ako vírus,“ opísal Reynolds.
Incident môže mať vážne následky
Okrem detí či dospelých, dostali textové správy aj študenti z najmenej troch vysokých škôl a univerzít vo Virgínii, Tennessee a v Južnej Karolíne. Všetky sú historicky afroamerické školy.
„Vo mne to teraz vyvoláva pocit, že to niekto spravil len z nenávisti. Niekto sa dostal k informáciám a zlomyseľne to využil,“ podotkla Millerová.
Prezident amerického Národného združenia na podporu farebných ľudí Gerald Griggs varoval, že incident s textovými správami môže mať vážne následky.
„Myslím si, že niekto chcel zastrašiť skupinu ľudí vrátane mladých, ktorí nezažili tento typ nenávisti. Nedovolíme, aby sa nám vyhrážali. Pokojnou, ale ráznou odpoveďou je, že toto je naša krajina a my sa nevrátime na žiadnu plantáž. Túto krajinu sme vybudovali a budeme ju budovať naďalej,“ skonštatoval Gerald Griggs.
Textové správy dostali Afroameričania krátko po tom, keď zverejnili výsledky prezidentských volieb. Ľudia z kampane Donalda Trumpa vyhlásili, že s tým nemá nič spoločné.
„Nie sme tu na to, aby sme šírili nenávisť či hnev. Kto vyhral, vyhral. Gratulujeme. Ale kráčajme v mieri a láske, pretože tá nakoniec všetko vyrieši,“ reagoval Reynolds.
Vyšetrovatelia zatiaľ nevedia, kto správy poslal a koľko ľudí ich dostalo. Niektoré odoslali cez spoločnosť TextNow, ktorá to označila za rozsiahly a koordinovaný hackerský útok. Vyšetrovatelia nevylúčili, že by mohlo ísť o robotické textové správy.