Hoci vo Vysokých Tatrách už platí sezónna uzávera a návštevníci môžu robiť túry len po niektoré tatranské chaty, susedný Národný park Slovenský raj je otvorený celoročne. Podľa mnohých je Slovenský raj práve na jeseň najkrajší. Počasie turistike v raji praje a podľa meteorológov by tak malo byť ešte niekoľko dní.
Sezónna uzávera vo Vysokých Tatrách by mala presunúť turistov do roklín v Slovenskom raji. Prax je však iná. „Keď sa to najväčšie prírodné lákadlo na Slovensku uzavrie, tak ako keby turistika na Slovensku tým pádom skončila. A pritom to tak nie je, pretože my, s výnimkou feraty, máme otvorené celoročne,“ poznamenal zástupca starostu v obci Hrabušice Ladislav Novotný.
Viac o Slovenskom raji zisťovala v relácii Správy :24 redaktorka STVR Marie Balážová Melníková:
„Ferata Kyseľ je zatvorená naozaj skrz oddych prírody. Bolo to územie 40 rokov bez vplyvu človeka po požiari. Je to jediná lokalita, kde je sezónna uzávera. Ak tam človek príde, už pokutu vyberieme,“ upozornil riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil.
Výhodou jesennej turistiky v Slovenskom raji tak je, že sa vyhnete davom turistov. „Jeseň je krásna v Národnom parku Slovenský raj. Je tu celá paleta turistických chodníkov – od veľmi jednoduchých pre mamičky s deťmi, na Tomášovský výhľad, až po túry, ktoré sú otvorené aj v zime,“ pripomenul Dražil.
Horskí záchranári upozorňujú, že rokliny sú nebezpečnejšie ako v lete. „Odporúčal by som, aby začali ľudia chodiť na túru v skorších ranných hodinách, lebo začína sa nám stmievať už okolo pol piatej. Ráno si treba dávať v roklinách a na technických zariadeniach pozor na námrazu,“ informoval záchranár HZS Slovenský raj Miroslav Vermeš.
Vhodné je mať v batohu teplé oblečenie navyše a čelovú lampu. „Keby sa nám ta túra predĺžila a zastihla by nás tma,“ dodal Vermeš.
Hoci sú rokliny v Slovenskom raji, s výnimkou feraty Kyseľ, otvorené celoročne, správcovia národného parku turistov prosia, aby dodržiavali základné pravidlo. A tým je to, aby nechodili mimo turistických trás.