Na hlavný obsah

Hromadné odchody lekárov chce časť opozície riešiť predĺžením ich výpovednej doby

Lekárski odborári v takomto kroku zmysel nevidia.

Hromadné odchody lekárov chce časť opozície riešiť predĺžením ich výpovednej doby
Ilustračná snímka lekárov. Foto: STVR

Treba zaviesť mechanizmus, ktorý by zamedzil hromadnému odchodu lekárov z nemocníc, tvrdí časť opozície. Riešením by podľa nej bolo predĺženie výpovednej lehoty skúsenejších lekárov. Lekárski odborári v takomto kroku zmysel nevidia. Analytici v otázke nemajú jasno.

Koordinované podávanie výpovedí je náhradou za štrajk, tvrdí riaditeľ INECO Dušan Zachar. Dodáva, že sa tak deje už tretíkrát a štát by preto mal mať aj ochranné mechanizmy, ako sa proti tomu brániť.

Mohli by sa podľa neho napríklad predĺžiť výpovedné lehoty lekárov s dlhšou praxou. „Teraz je štandardne dvojmesačná výpovedná lehota. Viem si predstaviť aj ísť smerom dole v prípade mladých lekárov, ale v prípade skúsených odborníkov možno zdvojnásobiť tú výpovednú lehotu alebo možno aj dlhšie,“ uviedol.

Dopĺňa, že nemocnice by tak mali dlhší čas na získanie náhrady. S rovnakým návrhom už v minulosti prišiel aj Peter Stachura z KDH. „Odstupňované výpovedné lehoty by pomohli nielen hromadným štrajkom lekárov, ale aj odchodom celých oddelení, ktorých svedkami sme na viacerých miestach. Celé oddelenie sa dohodne a o dva mesiace sa presťahuje napríklad ku konkurencii,“ upozorňuje.

Visolajský: Ide o opatrenie vytrhnuté z kontextu

Pre lekárskych odborárov sú výpovede posledná možnosť, ako upozorniť na problémy v zdravotníctve a zároveň nástroj, vďaka ktorému sa ich darí riešiť, tvrdí predseda LOZ Peter Visolajský.

„Kto z nás, pacientov, by sa chcel dať operovať takémuto lekárovi, ktorý dal výpoveď, odchádza, ale naši politici ho prinútia ešte dva mesiace navyše robiť. Ak bude do práce chodiť s nechuťou a nahnevaný, tak ja sa takému človeku nechcem dať operovať,“ vyhlásil.

Dodáva, že ide opatrenie, ktoré vytrhli zo zdravotného systému iných krajín, napríklad Nemecka. Zdôrazňuje však, že tam s ním ruka v ruke kráčajú aj výhody, nielen povinnosti. Jednou z nich je podľa neho ďaleko vyššie odstupné ako u nás.

Zástancom odstupné predlžovania výpovedných lehôt nie je ani Martin Vlachinský z INESS. „Žiadaný efekt by bol veľmi krátkodobý. Naopak mladí lekári, medici, alebo aj skúsenejší lekári, ktorí by zvažovali návrat na Slovensko, by si na tie misky váh medzi negatíva zaradili aj takéto prísne opatrenie, ktoré by im blokovalo ich prípadné ďalšie rozhodovanie,“ tvrdí.

„Prípadnej zmene by musela predchádzať. analýza, zadefinovanie pojmov a odborná diskusia všetkých zainteresovaných subjektov,“ reaguje hovorca ministerstva zdravotníctva Andrej Walner.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál