Na hlavný obsah

Desiatky vojnových cintorínov vyhlásili za národné kultúrne pamiatky, otvárajú sa im tak nové možnosti

Proces vyhlásenia cintorínov za pamiatky trval šesť rokov.

Desiatky vojnových cintorínov  vyhlásili za národné kultúrne pamiatky, otvárajú sa im tak nové možnosti
Záber z vojnového cintorínu. Foto: STVR

Mnohé cintoríny, na ktorých sú pochovaní vojaci, ktorí padli počas 1. svetovej vojny, je možné upravovať len po súhlase pamiatkarov. V ich prípade už platia prísnejšie pravidlá. Pamiatkový úrad ich totiž vyhlásil za národnú kultúrnu pamiatku.

Na Slovensku je asi 200 cintorínov z prvej svetovej vojny. Drvivá väčšina z nich je na severovýchode. „Bojové operácie prvej svetovej vojny zasiahli práve severovýchodné Slovensko. Vyžiadali životy viac ako 50-tisíc vojakov,“ vysvetľuje predseda OZ Klub vojenskej histórie Beskydy Martin Drobňák.

Proces vyhlasovania cintorínov za národné kultúrne pamiatky sa začal pred šiestimi rokmi. „V ústrednom zozname bol do tohto obdobia evidovaný iba jeden vojnový cintorín, v obci Závada. Vyhlásený bol ešte v roku 1986. Najdôležitejším kritériom bola architektonická hodnota, to znamená, aby ten cintorín v pôdoryse pripomínal nejakú architektúru,“ hovorí odborný radca Krajského pamiatkového úradu Prešov Anton Liška.

Do konečného zoznamu sa dostalo 62 cintorínov, z nich je 59 na severovýchode. „Okrem severovýchodného Slovenska boli vyhlásené vojnové cintoríny aj v dvoch krajských mestách, v Trenčíne a v Nitre. Tam sa síce nebojovalo, boli tam však vojenské nemocnice,“ objasňuje Liška.

Najväčší cintorín je vo Veľkrope v okrese Stropkov. Nižnú Polianku zasiahli boje natoľko, že zostala úplne zničená. „Rozloženie obce bolo vtedy úplne iné, po vojne bola obec nanovo vybudovaná,“ vysvetľuje starosta obce Nižná Polianka Ján Cundra.

Vojnovým cintorínom sa v Správach venoval redaktor Robert Latta:

Výstava v rôznych mestách

Vyhlasovanie cintorínov za národné kultúrne pamiatky priblíži obyvateľom výstava, ktorá je aktuálne v priestoroch Okresného úradu v Prešove. Postupne ju uvidia aj v iných mestách, v klientských centrách. „Prehliadku, na okrúhle výročie ukončenia prvej svetovej vojny, ukončíme v Bratislave, v parlamente,“ tvrdí generálny riaditeľ sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR Jaroslav Kmeť.

Správcovia cintorínov, teda samosprávy, budú mať pri ich obnove povinnosti, zároveň však aj nové možnosti.

„Ministerstvo kultúry, ako aj rôzne cezhraničné programy, ktoré poskytujú finančné prostriedky na obnovy pamiatok, častokrát uprednostňujú práve lokality, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami,“ dodáva Drobňák.

Ďalšie cintoríny medzi národné kultúrne pamiatky však už neplánujú zaradiť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko