Na hlavný obsah

Košický policajt čelí obvineniu zo zabitia. Zadržanej osobe mal spôsobiť zranenia, ktorým neskôr podľahla

K skutku došlo počas policajtovej služby 5. novembra.

Košický policajt čelí obvineniu zo zabitia. Zadržanej osobe mal spôsobiť zranenia, ktorým neskôr podľahla
Na snímke zadržaný policajt. Foto: Ministerstvo vnútra SR

Zo skutku kvalifikovaného ako obzvlášť závažný zločin zabitia obvinil vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) košického policajta.

Podľa informácií vyšetrovateľa ÚIS mal policajt počas služby 5. novembra spôsobiť osobe zaistenej pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým v nemocnici podľahla.

Obvinenému hrozí trest 12 až 15 rokov odňatia slobody. Informoval o tom tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR.

ÚIS spoločne s košickými „kukláčmi“ v pondelok (11. 11.) zrealizovali akciu s krycím názvom Exces. V rámci nej v obedňajších hodinách zadržali dvoch policajtov zaradených na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Košiciach. Stalo sa tak pre podozrenie, že zneužili svoju právomoc.

Obvinený policajt mal zaistenej osobe spôsobiť viacpočetné zranenia hlavy, tváre a ďalších častí tela s následným opuchom mozgu ťažkého stupňa.

„Po prevoze do Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach a vykonaní operačného výkonu s odstránením krvného výronu osoba 6. novembra na následky zranení zomrela,“ uviedlo ministerstvo. Druhého policajta prepustili zo zadržania.

„Vo veci sú naďalej vykonávané procesné úkony, vzhľadom na to nie je možné momentálne vo veci poskytnúť ďalšie informácie,“ konštatoval tlačový odbor rezortu.

Policajnej brutalite v Košiciach sa v Správach venovala redaktorka Miriam Palková:

Minister avizuje opatrenia

K prípadu sa vyjadril aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). „Zákon platí rovnako pre každého vrátane policajtov! Ubezpečujem, že tragická udalosť, ktorá sa odohrala na východe Slovenska, bude spravodlivo vyšetrená,“ uviedol na sociálnej sieti.

V tejto súvislosti avizoval zvýšenie intenzity preventívnych školení policajtov aj prípravu projektu telových kamier pri zásahoch. Policajného prezidenta Ľubomíra Soláka sa chce pýtať aj na ďalšie kroky, ktoré plánuje prijať, aby sa podobným situáciám predchádzalo.

„Neuspokojím sa s jednoduchým uzavretím situácie, keď vinníka postihne spravodlivý trest. Takýmto situáciám musíme hlavne predchádzať,“ skonštatoval na sociálnej sieti.

Incident v Košiciach nemá podľa slov šéfa rezortu vnútra nič spoločné s prácou čestného policajta. „Uvedomujem si zodpovednosť, akú si policajti každý deň so sebou do práce prinášajú. Uvedomujem si aj psychickú náročnosť ich povolania. Nikdy však nebudem zatvárať oči pred tým, keď niekto zneužije svoje postavenie voči slabšiemu človeku. Ako som povedal, zákon bude platiť rovnako pre každého,“ dodal.

Ombudsman Róbert Dobrovodský je z podozrenia z policajnej brutality zhrozený. Verí, že incident príslušné zložky polície objasnia. Hovoril o potrebe zabezpečovania videozáznamu policajných akcií, pri ktorých sa predpokladá použitie donucovacích prostriedkov. Na riešenie problému násilia v polícii v tejto súvislosti apelovala aj opozícia.

Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Richard Glück (Smer-SD) v súvislosti s incidentom zvolal na štvrtok (14. 11.) mimoriadne zasadnutie výboru. Pozval naň ministra vnútra, policajného prezidenta, ale aj riaditeľa ÚIS Branislava Zuriana.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny