Ubytovacie zariadenia čaká na budúci rok veľká zmena – zmení sa systém ich kategorizácie. Dnes si počet hviezdičiek udeľujú sami, od štátu teraz žiadajú záväzné predpisy, ako by v budúcnosti mali postupovať.
Asociácia hotelov a reštaurácií podpísala s ministerstvom cestovného ruchu memorandum o spolupráci, aj preto, že im chýba záväzný postup pri kategorizovaní ubytovacích zariadení.
„To, čo je momentálne štandardom je, že sa môžu ubytovacie zariadenia samozatriadiť a rozhodnúť. Boli by sme ale radi, aby sa naša legislatíva zosúladila s európskym štandardom. Aktuálne nemáme platnú vyhlášku, ktorá by upravovala klasifikačné znaky a kategorizáciu, ako sme zvyknutí v prideľovaní hviezdičiek ubytovacím zariadeniam,“ vysvetľuje generálny manažér asociácie Martin Novotný.
Podľa ministra cestovného ruchu Dušana Keketiho by sa to malo zmeniť na budúci rok. „Spolupráca by sa mala týkať skvalitňovania služieb hotelov a reštaurácií, digitalizácie a zelenej transformácie a v neposlednom rade vzdelávania,“ priblížil.
Problémom je nedostatok pracovníkov
Cieľom je zvýšiť atraktivitu Slovenska ako destinácie cestovného ruchu. Štátny marketing sa podľa generálnej riaditeľky Slovakia Travel Ivany Vala Magátovej zameriava na Áziu, najmä na Čínu a arabské krajiny a na sever Európy.
„Boli by sme radi, keby sme dokázali urobiť taký marketing v Škandinávii, aby sa opäť vrátili, či už hrať golf, alebo lyžovať na Slovensko,“ vyhlásila.
Problémom cestovného ruchu je však nedostatok pracovníkov. Martin Novotný z Asociácie hotelov a reštaurácií preto očakáva, že štát uľahčí zamestnávanie ľudí z krajín mimo Európskej únie.
„Samozrejme, chceme pracovať s mladými talentami, aby nám neodchádzali do zahraničia. Aby ak aj pracovná sila nie je originálne vzdelávaná v našom sektore, tak umožniť túto cestu,“ skonštatoval.
Sektor cestovného ruchu si veľa sľubuje aj od zníženia sadzby dane z pridanej hodnoty. Tá bude v prípade ubytovania a stravovania na historicky najnižšej päťpercentnej úrovni.