Vo štvrtok (14. 11.) pred polnocou zomrel v Bratislave profesor MUDr. Pavel Traubner. Mal 83 rokov. O jeho úmrtí informoval na sociálnej sieti Ústredný zväz židovských náboženských obcí (ÚZZNO), ktorého bol Traubner čestným predsedom.
ÚZŽNO pripomína, že profesor Traubner bol neurológom svetového formátu. „Počas svojej profesijnej dráhy sa stal neoddeliteľnou súčasťou slovenskej neurológie, vychoval množstvo mladých odborníkov a naďalej aktívne prispieval k rozvoju medicíny,“ priblížil zväz.
Zároveň zvýraznili jeho osobnosť v kontexte obhajcu demokracie, tolerancie i menšinových práv. „Bol neúnavným bojovníkom za zachovanie histórie a kultúry židovskej komunity na Slovensku,“ pripomenul ÚZŽNO.
Zdôraznil i samotný ľudský rozmer a „nezameniteľný charakter“ profesora Traubnera. „Bol človekom s veľkým srdcom, ochotným pomôcť každému, kto to potreboval,“ upozornil.
Vyjadril i presvedčenie, že dielo a hodnoty profesora Traubnera budú žiť ďalej. „Naša spomienka nemusí byť spojená len s pocitmi smútku nad jeho odchodom, ale aj prejavom obdivu k aktívnemu životu a ocenením prínosu pre medicínu, pre židovskú komunitu a pre celé Slovensko,“ zdôraznil ÚZŽNO.
Hlásili sa k židovstvu aj počas holokaustu
Traubner sa narodil v roku 1941 židovským rodičom, ktorí sa k židovstvu hlásili aj počas holokaustu.
Počas Slovenského národného povstania dostal Traubnerov otec varovanie pred transportáciou do nemeckého nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, čo viedlo ku skrývaniu sa rodiny v rôznych bunkroch. V jednom z nich vyčkala až do konca druhej svetovej vojny.
Počas svojho profesijného života dosiahol Traubner post prednostu 1. neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave alebo dekana Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Bol čestným predsedom ÚZZNO v Slovenskej republike a vydal množstvo publikácií venujúcich sa problematike neurológie. Traubner je držiteľom Krištáľového krídla v oblasti medicíny a vedy.