Na hlavný obsah

Majitelia pozemkov si v Banskej Bystrici postavili domy v blízkosti pamätníka a masového hrobu. Zákaz výstavby je v nedohľadne

Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa chce stretnúť s vedením mesta.

Majitelia pozemkov si v Banskej Bystrici postavili domy v blízkosti pamätníka a masového hrobu. Zákaz výstavby je v nedohľadne
Dom pri pamätníku v Kremničke. Foto: STVR

Zákaz výstavby pri pamätníku a masovom hrobe v Kremničke v Banskej Bystrici je v nedohľadne. Majitelia pozemkov si v tesnej blízkosti postavili rodinné domy. Po kritike za znevažovanie pietneho miesta samospráva ešte v marci požiadala úrady o stavebnú uzáveru. Návrhom sa doteraz nezaoberali.

Počas druhej svetovej vojny zavraždili nacistickí vojaci v Kremničke 747 ľudí, nahádzali ich do protitankovej priekopy. Pri pietnom mieste však začali stavať nové domy. Na podnet krajskej prokuratúry začalo mesto na jar vo veci konať a obrátilo sa na okresný úrad v Banskej Bystrici.

“Do dnešného dňa nemá samospráva žiadnu spätnú väzbu, že by bol vo veci vykonaný nejaký predmetný úkon,“ uviedol vedúci stavebného úradu mesta Banská Bystrica Filip Gašparec.

Na okresnom úrade v čase prijatia návrhu zanikol príslušný odbor výstavby. Preto vec posunuli novovzniknutému Úradu pre územné plánovanie a výstavbu. Ten žiadosť neevidoval. Mesto sa preto obrátilo na prokuratúru.

“Podnet mesta bol doručený v minulom týždni, prokurátor netrestného odboru Generálnej prokuratúry SR po preštudovaní rozhodne v zákonnej lehote,“ vyhlásila hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Stavbe domov pri pamätníku v banskobystrickej Kremničke sa v Správach venoval redaktor Marek Pivoluska:

Úrad žiadosť našiel

Úrad územného plánovania a výstavby napokon vo svojom stanovisku priznal, že žiadosť mesta dodatočne našiel.

„Po opakovanom preverení úrad uvádza, že mu prostredníctvom Regionálneho úradu v Banskej Bystrici bol e-mailovou správou v prílohách odstúpený súbor dokumentov bez bližšej špecifikácie ich predmetu či obsahu. Z uvedeného dôvodu nebola e-mailová správa preklopená do registratúry úradu“ zaznelo v stanovisku Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR.

Zároveň ale dodal, že novelizáciou zákona už od 1. apríla konanie o stavebnej uzávere nie je upravené stavebným zákonom, ale zákonom o územnom plánovaní. Preto považuje žiadosť za bezpredmetnú. Vedenie mesta argumentuje, že ju podali ešte pred úpravou zákona. Podľa mestskej poslankyne by mali zrejme skúsiť aj inú cestu.

“Asi sa zdalo, že v zmysle toho starého zákona bude konanie rýchlejšie. Ani proces vyhlásenia územného plánu nie je na dva mesiace, je to dlhšia záležitosť, ale určite by som odporúčala prehodnotiť to, aby sme začali aj tento druhý spôsob ochrany podľa novej legislatívy,“ povedala poslankyňa mesta Banská Bystrica Hana Kasová.

Úrad pre územné plánovanie a výstavbu tvrdí, že aj vzhľadom na citlivosť témy sa chce ešte stretnúť s vedením mesta, aby mu poskytol vo veci odbornú pomoc a spoluprácu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny