Najsilnejší odkaz novembra 1989 bola podľa bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča slušnosť. “Ľudia sa majú rešpektovať, spolupracovať, slušne správať a budovať svoj dom, svoj štát,“ uviedol v špeciálnom vydaní relácie Sobotné dialógy.
Z pohľadu iných socialistických štátov bolo Slovensko v tom čase na tom podľa Gašparoviča pomerne dobre.
“Ľudia však začali cítiť, že sociálne postavenia, ktoré mali komunisti, sa začínajú pomaly prepadať a napĺňať ich do budúcna bude veľký problém. Preto odkaz bol, že musíme posilniť štát politicky, musíme sa dostať do pozície suverenity a musíme urobiť všetko preto, aby sa zlepšilo sociálne postavenie občanov,“ vyhlásil.
Heslo z novembrových dní, ktoré u Gašparoviča stále rezonuje, je sloboda. „Občania na Slovensku ju majú. Musia s ňou vedieť zaobchádzať, aj s tým, že odkiaľ pokiaľ som slobodný, aj vo verbálnej otázke. Sloboda nie je niečo bezhraničné. Sloboda má určité pravidlá,“ dodal.
Slovákov a Čechov spájal odpor proti okupácii
Slovensko a Česko podľa bývalého českého prezidenta Miloša Zemana spájal v novembri 1989 odpor proti sovietskej okupácii. “Dnes nás spája členstvo v EÚ a NATO. Tiež odpor k niektorým formám EÚ, napríklad k byrokracii, príliš mnoho regulácií, zákonov, doporučení. Myslím si však, že nie sú priateľskejšie a k sebe bližšie dva národy, ako sú Česi a Slováci,“ povedal.
Do ďalších rokov si želá, aby demokracia vytrvala. “Stretávame sa s pokusmi o skryté zavádzanie cenzúry, ktorá môže demokraciu ohroziť. Ak má demokracia ostať dôveryhodnou, mala by sa pretransformovať na participatívnu,“ zhodnotil Zeman.
Odkaz novembra 1989 sa dá podľa bývalého českého prezidenta zhrnúť do jednej vety. “Nenechajte sa manipulovať,“ dodal na záver.