Na hlavný obsah

Tisíce pacientov vlani nemuseli skončiť na lôžku. Zbytočné hospitalizácie zaťažujú nemocnice

Môžu za to aj samotní pacienti.

Tisíce pacientov vlani nemuseli skončiť na lôžku. Zbytočné hospitalizácie zaťažujú nemocnice
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Viac ako 30-tisíc hospitalizovaných pacientov v minulom roku na lôžku skončiť nemuselo. Zo štatistiky Inštitútu pre stratégie a analýzy vyplýva, že ide o najvyšší počet hospitalizovaných od roku 2019. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je príčinou zanedbanie prevencie.

Pri hospitalizáciách pacientov s astmou alebo chronickou chorobou pľúc sme sa zlepšili. Naopak, pri zlyhávaní srdca alebo diabete je u nás hospitalizovaných nepomerne viac pacientov ako v iných krajinách.

Zbytočným hospitalizáciám sa v relácii Aktuálne :24 venovala redaktorka Rebeka Filandová:

„To je práve preto, že aj pacient môže byť nezodpovedný k svojmu zdraviu. Takisto závisí aj od kvality primárnej starostlivosti, špecializovanej starostlivosti. A závisí aj od práce zdravotnej poisťovne, ktorá má pracovať s lekármi, aby mali také programy, ktoré minimalizujú pobyt pacienta v nemocnici,“ uviedla zdravotná analytička Jana Ježíková.

Na Slovensku aktuálne chýba približne tisíc všeobecných ambulancií pre deti a dospelých a rovnako aj špecializovaných ambulancií, preto sa čakacie doby na vyšetrenia predlžujú.

„Pacienti sú neskoro diagnostikovaní alebo dochádza k zhoršovaniu ich chronických ochorení. Tým pádom mnohokrát sa ich stav zachytí buď neskoro, alebo sa natoľko zhorší, že vyžaduje hospitalizáciu,“ priblížila prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová.

Návrhy na riešenie

Ministerstvo zdravotníctva navrhuje riešenia na zníženie počtu zbytočných hospitalizácií, a to:

  • Podporou prevencie
  • Skracovaním čakacích dôb, ktoré sú súčasťou reformy optimalizácie siete nemocníc
  • Podporou ambulantnej zdravotnej starostlivosti
  • Motiváciou poskytovateľov hospitalizovať pacientov efektívne s ohľadom na potrebu a bezpečnosť pacienta.

Podľa Jaroslavy Orosovej aj Jany Ježíkovej je najväčším problémom nedostatok financií. „Nemocnica peniaze dostane tak či tak, či urobí málo hospitalizácií, alebo viac. Šetrenie by nastalo len vtedy, keby naozaj financovanie zo strany poisťovní bolo priamo napojené na počet a štruktúru hospitalizácií,“ dodala Ježíková.

Odborníci radia, že zbytočným hospitalizáciám vedia zabrániť aj samotní pacienti pravidelnými preventívnymi prehliadkami a lepšou životosprávou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko