Bol kľúčovou postavou boja za slobodu a po celý život odhaľoval neprávostí komunistického režimu. Disident a politik Ján Langoš v našej spoločnosti zanechal silný odkaz. Pripomenuli si ho aj v Banskej Bystrici, kde sa narodil.
Ján Langoš sa pred revolúciou angažoval ako disident. Spolu vydával viaceré samizdatové časopisy a nahlas vystupoval proti komunistickému režimu. Za svoje názory si vyslúžil aj pozornosť Štátnej bezpečnosti.
„Mal naozaj veľmi vysoko dané morálne hodnoty a tieto aj dodržiaval. Bol to človek veľmi priamy, zároveň veľmi zodpovedný. Poctivý k svojmu životu, ale aj k životu ľudí,“ spomína priateľ Jána Langoša Pavol Katreniak.
Osobnosti Jánovi Langošovi sa v relácii Aktuálne :24 venoval redaktor Alexander Ernest:
Po novembri 1989 sa stal poslancom Federálneho zhromaždenia, neskôr federálnym ministrom vnútra. Vo významnej miere sa zaslúžil aj o zrušenie a rozpustenie Štátnej bezpečnosti.
Jeho odkaz žije dodnes
Odkaz Jána Langoša dodnes žije aj v jeho rodnej Banskej Bystrici. Od roku 2013 ho pripomína tento pamätník. „Pamätník je interaktívny, pretože sa skladá z niekoľkých kociek. Hovorí, že ten, kto si nepamätá minulosť, je odsúdený si ju zopakovať. Čiže to je niečo, čo funguje v každej dobe,“ povedal dramaturg kultúrneho centra záhrada Milan Zvada.
Každý rok v lete na jeho počesť organizujú aj deň plný diskusií a koncertov. „Berieme to ako veľmi dôležitú vec, aby sme priblížili aj mladšej generácií, čo sa vlastne dialo, práve cez životy ľudí, ktorí zažili režim. Pretože je veľmi silný trend zabúdať,“ ozrejmil člen občianskej platformy Nie v našom meste Jozef Sadílek.
Viac ako desať rokov po páde komunistického režimu Ján Langoš presadil vznik Ústavu pamäti národa. Nová inštitúcia dostala jasné poslanie – sprístupniť tajné archívy z čias nacizmu a komunizmu na Slovensku. Tragicky zahynul v roku 2006 pri autonehode na východnom Slovensku.