Revolúcia priniesla pád cenzúry, rodili sa slobodné médiá, začalo sa hovoriť o bielych miestach v histórií, prepustení boli politickí väzni. Postupne sa menilo aj plánované hospodárstvo na trhové.
Vtedajší systém nedokázal konkurovať pokroku na Západe. Dni zmeny pripomínajú na Slovensku desiatky podujatí, v hlavnom meste ich spojilo Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS). Súčasťou boli výstavy fotografií, plagátov z demonštrácií, koncerty a diskusie. Nahliadneme aj do Košíc a Banskej Bystrice.
Nežné korzo. Tak nazvali organizátori platformu, ktorá prvýkrát spojila všetky spomienkové podujatia v Bratislave. „Do budúcna sa budeme snažiť možno aj fyzicky vytvoriť drobné intervencie, ktoré budú pripomínať dôležité miesta, ktoré sa viažu práve k Nežnej revolúcii,“ ozrejmila riaditeľka BKIS Katarína Hulíková.
Spomienkovým podujatiam na november 1989 sa v relácii Správy venovali redaktori Karolína Janičíková, Martina Beshirová a Marek Pivoluska:
Jedným z podujatí bolo Sloboda je kľúčová. Súčasťou bola aj výstava plagátov z demonštrácií Nežnej revolúcie a zo súčasnosti, ktorú zastrešila Vysoká škola výtvarných umení.
,,Keď mladé generácie pokračujú v takejto tvorbe, tak na to dôvod je. Že odkaz novembra ’89 je živý a že tu existuje relatívne veľká celospoločenská potreba veci meniť,“ myslí si kurátor výstavy Boris Ondreička.
V symbolickom čase o 17.11 h ľudia štrngali kľúčmi súčasne v Bratislave a v Prahe. Následne na oboch miestach zaznela pieseň Nežnej revolúcie Modlitba pre Martu. V Bratislave ju zaspievala herečka Zuzana Krónerová.
Spomínali aj v Banskej Bystrici a Košiciach
V Banskej Bystrici pripravili organizátori podujatia pre zhromaždených aj prekvapenie, a to ukážku policajného zásahu proti študentom z čias totality.
„Je to najvýznamnejší sviatok, pretože sme si vydobyli slobodu a demokraciu, ktorá tu dovtedy nebola. Ja to budem ilustrovať na tom, čo sa stalo, napríklad to policajné násilie. Policajné násilie sa nemá diať, tak si to asi dnes musíme pripomenúť znova,“ uviedla spoluorganizátorka zhromaždenia Martina Strmeňová.
Na banskobystrickom námestí sa zišlo odhadom zhruba tisíc ľudí. Tak ako v roku 1989 aj tento rok sa Košičania zhromaždili pred Štátnou vedeckou knižnicou. Na pódiu sa vystriedali mnohí priami účastníci Nežnej revolúcie v Košiciach, ale aj zástupcovia verejného a spoločenského života.
„Spomínam si na najkrajšie obdobie môjho života, keď prišla dlho očakávaná zmena, no len sme to akosi vtedy nedotiahli. Našou povinnosťou, nás starších, ktorí sme naozaj pri tom boli, je stále o tom rozprávať mladým. Na demokraciu treba dávať velikánsky pozor, treba za ňu bojovať, a keď bude treba, treba opäť zaplniť námestia,“ skonštatovala herečka Ľuba Blaškovičová.
Prišli pamätníci, rodiny s deťmi, ale aj študenti, ktorí si udalosti z roku 1989 nemôžu pamätať.